JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Πρωταθλήτρια Χειμώνα η Α.Ε.Λ. - Νίκησε 75-54 τον Γ.Σ.Φαρσάλων

alt

Αήττητοι οι Παίδες - Κέρδισαν εκτός έδρας 82-40

Επιστροφή στις νίκες το Σάββατο για την Α.Ε.Λ. Αντιμετωπίζοντας τον Γ.Σ.Φαρσάλων έδειξε ότι η ήττα στα Τρίκαλα ήταν μια παρένθεση στη φετινή της πορεία. Χωρίς να εντυπωσιάσει, κατάφερε να σημειώσει την έβδομη νίκη της σε οκτώ αγώνες και να εξασφαλίσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας χειμώνα, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Ο αγώνας απέναντι σε μια φύσει επιθετική ομάδα δεν ήταν εύκολος. Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των βυσσινί, οι Φαρσαλινοί γρήγορα απάντησαν και ισορρόπησαν το παιγνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Α.Ε.Λ. με ξέσπασμα κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων, 37-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο αποφασιστικοί. Εκμεταλλεύτηκαν ένα κενό διάστημα στην απόδοση της Α.Ε.Λ. και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 39-42. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα, έτρεξαν στο παρκέ και έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Γρήγορα ανέτρεψαν το σκορ, πέρασαν μπροστά και τελείωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 53-44. Η τελευταία περίοδος ήταν και η καλύτερη για την Α.Ε.Λ. Περιορίζοντας απόλυτα τα επιθετικά ατού του αντιπάλου, και με καλές συνεργασίες στην επίθεση, συνδύασαν σκορ και θέαμα φθάνοντας έτσι άνετα στο τελικό 75-54 εν μέσω χειροκροτημάτων από τους φίλους των βυσσινι που βρέθηκαν στο κλειστό του Αγ. Θωμά.

Κανείς παίκτης δεν υστέρησε για την Α.Ε.Λ., ενώ πολύ καλοί ήταν οι Γκανέτσας και Κονδυλόπουλος, καθώς και οι Νικόπουλος και Κόκκας.

Ακολουθεί η διακοπή των εορτών και επόμενος αγώνας στις 12/1 στην Καρδίτσα με αντίπαλο τον τοπικό Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 15-16, 37-29, 53-44, 75-54

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος):
Τσιόκανης, Κονδυλόπουλος 13, Γκανέτσας 18 (3), Κουρής 6, Μόσιαλος, Σπυρόπουλος, Τσακνάκης 5 (1), Κόκκας 16, Κορκόβελος 10, Νικόπουλος 7 (1), Χαλκιάς, Χατζημπύρρος.

5 στα 5 για τους Παίδες:   Γ.Σ.Φαρσάλων  - Α.Ε.Λ.   40 - 82

alt

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση και αποδίδοντας θεαματικό μπάσκετ, η ομάδα Παίδων της Α.Ε.Λ. συνέτριψε με 82-40 την αντίστοιχη του Γ.Σ.Φαρσάλων. Έτσι ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο γύρο του Παιδικού Πρωταθλήματος.
Ο προπονητής κ.Βαγιόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους νεαρούς παίκτες και χωρίς να κυνηγήσει ιδιαίτερα το σκορ είδε να αποδίδουν όλοι σύμφωνα με τις οδηγίες του.

Δεκάλεπτα: 16-28, 23-49, 31-74, 40-82