JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Α.Ε.Λ.

alt

Αήττητοι συνεχίζουν οι Παίδες: Α.Ε.Λ. - Ερμής Αγιάς   62 - 35

Εκτός έδρας νίκη που την εδραιώνει στην κορυφή της βαθμολογίας σημείωσε η ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Λ. το Σάββατο στην Καρδίτσα επί του τοπικού Ολυμπιακού. Ο αγώνας δεν ήταν εύκολος και εκτός από τον δυνατό και έμπειρο αντίπαλο, οι βυσσινί κλήθηκαν να ξεπεράσουν και τις απουσίες των Κουρή και Σπυρόπουλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε διακυμάνσεις. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-0 για να ακολουθήσει  σερί  κλεψιμάτων και αιφνιδιασμών της Α.Ε.Λ. και με 12-0 να περάσει μπροστά 4-12 και 6-15 στο 7΄. Γρήγορα όμως χάθηκε αυτό το προβάδισμα και με σερί από πλευράς Ολυμπιακού, η περίοδος έκλεισε με σκορ 15-15.
Στη συνέχεια οι παίκτες του Αβραάμ  Παπαδόπουλου απέδωσαν καλύτερα στην επίθεση, πήραν μικρό προβάδισμα, ήλεγχαν το ματς αλλά αμυντικές ολιγωρίες δεν τους επέτρεψαν να  ξεφύγουν στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 41-35 υπέρ των βυσσινί.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά κυμαίνονταν σταθερά μεταξύ 6 και 12 πόντων, χωρίς να κινδυνεύει η πρωτοπορία, όσο κι αν ο β’ διαιτητής της αναμέτρησης   κ. Χατζής  με την ανοχή του στο σκληρό παιγνίδι των αντιπάλων και τις συνεχόμενες λανθασμένες αποφάσεις έκανε άνω κάτω το ματς. Αποκορύφωμα αυτών, η αρχική του απόφαση για μη κατακύρωση  εύστοχου δίποντου του Χατζημπύρρου ως…airball, κάτι που διορθώθηκε κατόπιν συνεννόησης διαιτητών, κριτών, γυμνασίαρχου αλλά και του αντίπαλου προπονητή που προς τιμή του το υπέδειξε. Αξιοσημείωτη επίσης  η αδυναμία του να κατανοήσει τη γραμμογράφηση του γηπέδου, με τρεις λανθασμένες αποφάσεις που εκνεύρισαν τους πάντες. Σημειώνουμε, ότι η κακή του απόδοση ήταν εις βάρος και των δύο ομάδων.

Από την Α.Ε.Λ. δεν υστέρησε κανείς στην απόδοσή του, ενώ ξεχώρισαν οι Κορκόβελος και Τσακνάκης. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 19/1 στο κλειστό του Αγ. Θωμά, στις 19:30 με αντίπαλο τον Κεραυνό Λάρισας.

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-41, 50-59, 65-75

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος) : Μόσιαλος, Κονδυλόπουλος 2, Γκανέτσας 14, Τσιόκανης, Αράπκουλες, Πουτσιάκας, Τσακνάκης 18, Κόκκας 14, Κορκόβελος 14, Νικόπουλος 3, Χαλκιάς 2, Χατζημπύρρος 8.

Αναφορικά με τον κ. Χατζή, η διοίκηση της Α.Ε.Λ. 1964 κάνει την ακόλουθη δήλωση:

"Η διοίκηση της Α.Ε.Λ. 1964 ζητά την τιμωρία του διαιτητή της αναμέτρησης κ. Χατζή. Με τις αλλοπρόσαλλες αποφάσεις του και τις κωμικοτραγικές υποδείξεις του, λίγο έλειψε να "τινάξει στον αέρα" το ματς, προκαλώντας εκνευρισμό σε παίκτες και πάγκους και των δύο ομάδων. Εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή του αγώνα αποδεικνύοντας σε όσους ήταν παρόντες ότι έχει άγνοια κανονισμών, ανικανότητα να διαχειριστεί ματς και εν τέλει είναι ανίκανος να διαιτητεύσει. Λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε αγώνα μας ( Τελικός Παίδων Θεσσαλίας η προηγούμενη), το ελάχιστο που οφείλουμε να κάνουμε για να προστατέψουμε την ομάδα μας, είναι να απευθυνθούμε στα αρμόδια όργανα διαιτησίας και να ζητήσουμε την εξαίρεση του κ. Χατζή από τα ματς του Σωματείου μας."

Πρωτάθλημα Παίδων:    Α.Ε.Λ. – Ερμής Αγιάς   62 – 35

alt

Αήττητοι συνεχίζουν στο Πρωτάθλημα οι Παίδες αφού σημείωσαν την έκτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες.
Αντίπαλος αυτή τη φορά στο κλειστό του Αλκαζάρ ήταν το αξιόμαχο σύνολο του Ερμή Αγιάς. Οι παίκτες του κ. Βαγιόπουλου δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια άρχισαν να αποδίδουν καλύτερα και να εκτελούν τις οδηγίες του προπονητή τους. Με σταθερό ρυθμό αύξαναν τη διαφορά στο σκορ ενώ στην τελευταία περίοδο προσέφεραν και καλύτερο θέαμα.

Δεκάλεπτα: 15 - 8, 27 - 19, 44 - 25, 62 – 35

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου 5 (1), Τσαδήμας 8, Οικονόμου, Χύτας, Μόσιαλος 10, Μιχαήλ Λ., Μπεχλιβάνος 10,Κασσικός,  Μιχαήλ Κ., Παράσχος 4, Τέλιος 13, Τζιάστας, Βαγιόπουλος 12.