JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Πρώτη ήττα για την Α.Ε.Λ. – Έχασε στα Τρίκαλα στην παράταση 75-73

alt

Αήττητοι συνεχίζουν Έφηβοι και Παίδες

Άνδρες: Μάγοι Τρικάλων – Α.Ε.Λ.   75-73 (64-64 κ.δ.)

Στα Τρίκαλα έσπασε το αήττητο  για την ΑΕΛ στο μπάσκετ, όπου αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα των Μάγων δεν κατάφερε να κάνει το «7 στα 7».  Ο προπονητής των βυσσινί δεν είχε στη διάθεσή του τους Κουρή, Σπύρου και Τσιόκανη, ενώ με την έναρξη του αγώνα είδε και τον Τσακνάκη να τραυματίζεται και να αποχωρεί.

Με καλούς τους Γκανέτσα και Νικόπουλο η Α.Ε.Λ. προηγήθηκε στο δεκάλεπτο 16-18, είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Αντίθετα με τη λήξη του ημιχρόνου οι Τρικαλινοί προηγήθηκαν με 30-28.

Ένας  ακόμα τραυματισμός, αυτός του Φάνη Νικόπουλου, περιόρισε περισσότερο τις επιθετικές επιλογές της Α.Ε.Λ. Αλλά και έτσι κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά 5 πόντων λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Ολιγωρίες στην άμυνα, ανόητα φάουλ και ορισμένες κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν το ματς στον πόντο. Με 2 εύστοχες βολές οι παίκτες των Μάγων ισοφάρισαν σε 64-64, 9 δεύτερα πριν το τέλος. Ο νεαρός Μόσιαλος ήταν άτυχος σε σουτ στη λήξη του χρόνου και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, αν και η ΑΕΛ ξεκίνησε αποφασιστικά, νέα λάθη στην άμυνα έβαλαν τους Μάγους μπροστά με 75-73. Στην τελευταία επίθεση ο νεαρός Κονδυλόπουλος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή και να δώσει τη νίκη. Έτσι η πρώτη ήττα της σεζόν ήταν γεγονός για την ΑΕΛ.

Η συνέχεια το Σάββατο 22/12 στις 19:30 στο κλειστό του Αγ.Θωμά με αντίπαλο την ομάδα του Γ.Σ. Φαρσάλων.

Δεκάλεπτα : 16-18, 30-28, 48-50, 64-64 κ.δ., 75-73

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος):  Κόκκας 12, Κονδυλόπουλος 5, Γκανέτσας 29 (4), Μόσιαλος 4, Πουτσιάκας,  Σπυρόπουλος 3 (1), Τσακνάκης, Αράπκουλες, Κορκόβελος 8, Νικόπουλος 8 (2), Χαλκιάς 2, Χατζημπύρρος 2

Έφηβοι:  Γ.Σ.Νίκαιας – Α.Ε.Λ.   52 – 70

alt

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε η Πρωταθλήτρια ομάδα των Εφήβων. Αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον Γ.Σ.Νίκαιας, και παρά τις αρκετές απουσίες βασικών και όχι μόνο μελών της, οι νεαροί έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη δυσκολία, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, έφθασαν σε μια ακόμα νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-11, 24-32, 39-50, 52-70

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος, Τριανταφύλλου):

Τέλιος 11, Φαρμάκας 3, Αράπκουλες 11, Γραμμένος, Πουτσιάκας 15, Τζιαστούδης, Χαλκιάς 26 (2), Μπαγκούας 4

Παίδες:    Α.Ε.Λ. – Α.Ο.Σουφλάρια    61 – 30

alt

4 στα 4 για τους Παίδες της Α.Ε.Λ. Σε περίπατο εξελίχθηκε ο αγώνας με την ομάδα των Σουφλαρίων.

Μετά το αρχικό 25-4 του πρώτου δεκαλέπτου, ο αγώνας ήταν μια καλή προπόνηση για ην ομάδα των Βυσσινί. Ο κ.Βαγιόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και το τελικό 61-30 μάλλον είναι κολακευτικό για τον αντίπαλο.