JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

ΕΧΑΣΕ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΑ Η Α.Ε.Λ.

alt

ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ - ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ

Άνδρες: Α.Ε.Λ. - Ολυμπιακός Καρδίτσας   41 - 55

Τη χειρότερη φετινή εμφάνιση στο κρισιμότερο αγώνα για την πρώτη θέση έκανε η Α.Ε.Λ. το περασμένο Σάββατο. Με αντίπαλο τον συγκάτοικο στην κορυφή Ολυμπιακό Καρδίτσας, οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου παρουσιάστηκαν σαφώς κατώτεροι του αναμενόμενου και ηττήθηκαν με 41-55.

Το ματς είχε από την αρχή του κακή εξέλιξη. Οι βυσσινί δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στον αγώνα και πριν το καταλάβουν βρέθηκαν να υπολείπονται στο σκορ με διαφορά 15 έως 20 πόντους. Κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, αστοχία, κακή συνεργασία στην άμυνα και ασυνήθιστη ευστοχία των αντιπάλων ήταν οι αιτίες που οδήγησαν στο σκορ ημιχρόνου: 20-35.

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες της Α.Ε.Λ. αποφασισμένους να πιέσουν για τη μεγάλη ανατροπή. Παρά τη σαφώς βελτιωμένη άμυνα, η αστοχία και τα λάθη συνεχίστηκαν και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από 10 πόντους. Φυσιολογική συνέπεια το υπόλοιπο του αγώνα να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, απογοητεύοντας τους φίλους της ομάδας που ήρθαν στο κλειστό του Αγ. Θωμά.

Δεκάλεπτα: 7-17,20-35,33-47,41-55

Α.Ε.Λ. (Παπαδοπουλος)
Σπυρου 2, Κουρης 11, Χαντζακος, Κονδυλοπουλος 8, Χατζηνικος, Κορκόβελος 4, Νικοπουλος 10, Χαλκιάς 1, Χατζημπύρρος 5

Εφηβικό: Α.Ε.Λ. - Αστέρας Λάρισας   63 - 47

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, παρά μόνο αυτό της διατήρησης του αήττητου, οι Έφηβοι της Α.Ε.Λ. δεν συνάντησαν δυσκολία και υπέταξαν τον Αστέρα με 63 - 47.
Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έγινε σαφής η ανωτερότητα των βυσσινί και με πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση, το σκορ έγινε 24-9. Η συνέχεια δεν ήταν πολύ διαφορετική και το ημίχρονο έκλεισε με την Α.Ε.Λ. προηγούμενη με 40-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 54-26, ο κόουτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά, ακόμα και τα πιο νεαρά, και το τελικό 63-47, μάλλον είναι κολακευτικό για το συγκρότημα του Αστέρα.

Δεκάλεπτα: 24-9, 40-22, 54-26, 63-47

A.E.Λ.(Παπαδόπουλος):
Σπύρου 12 (1τρ.), Γκουλιάκος 1, Τέλιος, Κουρής 21 (2τρ.), Χαντζάκος 2, Τζιαστούδης, Κονδυλόπουλος 8, Στεργίου, Μπαγκούας 4, Αράπκουλες 2, Χαλκιάς 13, Γραμμένος

Παιδικό: Φοίνικας - Α.Ε.Λ.   61- 54

Στον ημιτελικό του Παιδικού Πρωταθλήματος, η Α.Ε.Λ. δεν τα κατάφερε και έχασε από τον Φοίνικα. Έτσι δε θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον περσινό της τίτλο.

Με προβλήματα (ασθενών και τραυματιών) παρατάχθηκε για το κρίσιμο αυτό αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Φοίνικα, καθώς οι παίκτες της Α.Ε.Λ. σαφώς επηρεασμένοι από τα προβλήματα δεν μπορούσαν να ανταποκρθούν στις απαιτήσεις του ημιτελικού. Σκορ ημιχρόνου 36-16.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος, και η διαφορά έφθασε στους 25 πόντους (41-16) στο 24'. Εκεί όμως ξύπνησε ο εγωισμός των παιδιών του κ.Βαγιόπουλου και άρχισε η αντεπίθεση. Με αφετηρία την άμυνα και την πίεση σε όλο το γήπεδο, οι βυσσινί ροκάνιζαν τη διαφορά. Στο 35' το σκορ έγινε 48-45 και όλοι πίστεψαν ότι μια μεγάλη ανατροπή θα γινόταν πραγματικότητα. Δυστυχώς 2-3 κακές επιλογές στην επίθεση και 1-2 ολιγωρίες στην άμυνα, έγειραν το ματς υπέρ του Φοίνικα που άξια προκρίθηκε στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 14-6, 36-16, 46-36, 61-54