JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Αίολος - Α.Ε.Λ.   59 - 72

alt

Παίδες: Α.Ε.Λ. - Σπάρτακος   66 - 56

Αίολος - Α.Ε.Λ. 59 - 72

Νέα νίκη για την ομάδα της Α.Ε.Λ., αυτή τη φορά στον Αμπελώνα επί του τοπικού Αίολου με 72-59.

Με απουσίες δύο βασικών της παικτών λόγω τραυματισμού, η Α.Ε.Λ. παρατάχθηκε να αντιμετωπίσει τον Αίολο που "καιγόταν" για τη νίκη. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι "βυσσινί" άρχισαν να δείχνουν αμυντικές αδυναμίες επιτρέποντας στον αντίπαλο να πετυχαίνει εύκολους πόντους και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 38-33.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικά. Πιο συγκεντρωμένοι και πιεστικοί στην άμυνα οι παίκτες της Α.Ε.Λ. "έτρεξαν" ένα σερί 13-2, πήραν το προβάδισμα και άρχισαν να διευρύνουν τη διαφορά. Με το σκορ της τρίτης περιόδου 46-57, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επιχειρήσαν αντεπίθεση, όμως δεν είχαν αποτελέσμα. Σχετικά άνετα ήρθε το τελικό 59-72.

Για την Α.Ε.Λ. που βρίσκεται ουσιαστικά μια νίκη μακριά από τον τίτλο (θα κριθεί κυρίως στο επόμενο ματς με τον Ολυμπιακό Καρδίτσας), ξεχώρισαν με την απόδοσή τους οι Σπύρου, Χαντζάκος, Χατζημπύρρος και Χαλκιάς.

Δεκάλεπτα : 14-14, 38-33, 46-57, 59-72

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος, Παπαδόπουλος):

Σπύρου 19 (5κλ.), Τσιόκανης, Μόσιαλος, Κουρής 10 (1τρ.), Χαντζάκος (9ριμπ, 3κλ.), Πουτσιάκας, Kονδυλόπουλος, Χατζηνίκος 5, Γκουλιάκος,
Νικόπουλος 13 (8ριμπ,6ασ.,3κλ., 8κερδ.φ.), Χαλκιάς 10 (7ριμπ.), Χατζημπύρρος 15 (1τρ.,10ριμπ, 4ταπ.)

Πρωτάθλημα Παίδων:   Α.Ε.Λ. - Σπάρτακος 66-56

Για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου, η Παιδική ομάδα της Α.Ε.Λ. επικράτησε του Σπάρτακου με 66-56. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος  στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από το τρίτο δεκάλεπτο οι νεαροί του κ.Βαγιόπουλου έδειχναν πιο αποφασιστικοί στο παρκέ. Με επιθετικό ντεμαράζ πήραν μια μικρή διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι το 35' οπότε και την ανέβασαν πάνω από τους 10 πόντους, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Επόμενος αντίπαλος της Α.Ε.Λ. θα είναι ο Φοίνικας, στον ημιτελικό του Πρωταθλήματος Παίδων πλέον, σε ημερομηνία που απομένει να ορισθεί.

Δεκάλεπτα: 16-10, 25-27, 51-44, 66-56