JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

«5 ΣΤΑ 5» Η Α.Ε.Λ.

Α.Ε.Λ. – Α.Σ.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ     74 – 44

alt

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΣ

Άλλη μια νίκη για την ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Λ. Στο βαθμολογικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Α.Σ.Καρδίτσας, οι βυσσινί δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα και με καθολική υπεροχή επικράτησαν με 74-44.

Στο κλειστό του Αγ.Θωμά, το Σάββατο το απόγευμα βρέθηκαν αρκετοί φίλοι της Α.Ε.Λ. με σκοπό να δουν καλό μπάσκετ συνδυάζοντάς το με μία ακόμα νίκη της ομάδας. Οι παίκτες του Αβρ.Παπαδόπουλου δεν διέψευσαν τις προσδοκίες τους.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, και παρά μερικά χαμένα εύκολα σουτ, η Α.Ε.Λ. επέβαλλε το ρυθμό της, έτρεξε στο γήπεδο και πίεσε στην άμυνα. Το 22-13 στο δεκάλεπτο, ήταν μάλλον κολακευτικό για την Καρδίτσα.

Στη συνέχεια, και ενώ οι βυσσινί έκαναν διαχείριση παικτών και χρόνου συμμετοχής τους, η διαφορά ανέβαινε χωρίς να πιάσουν υψηλή απόδοση. Ημίχρονο 37-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μια προσπάθεια της Καρδίτσας να αντεπιτεθεί πλησιάζοντας στο σκορ, κάτι που έληξε σύντομα και άδοξα, καθώς ο Τσακνάκης με τρίποντα και ο Νικόπουλος με σκορ και ασίστ, έκαναν το 53-32.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Α.Ε.Λ. προσέφεραν θέαμα, χωρίς όμως να αμελούν τα αμυντικά τους καθήκοντα, σε ένα ματς που όλοι ήταν διακριθέντες.

Το τελικό 74-44 ήρθε φυσιολογικά, εν μέσω χειροκροτημάτων από τους φιλάθλους, οργανωμένους και μη, και η Α.Ε.Λ. εδραιώθηκε πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με δύο νίκες διαφορά από τον δεύτερο.

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος):  Σπύρου, Κονδυλόπουλος 7, Γκανέτσας, Κουρής 6 (1τρ.), Μόσιαλος, Σπυρόπουλος 3, Τσακνάκης 18 (4τρ.), Κόκκας 12, Κορκόβελος 10, Νικόπουλος 9, Τσιόκανης, Χατζημπύρρος 9.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ:   Α.Ε.Λ. – Φοίβος 2002      48 – 22

alt

Δεύτερη αγωνιστική και δεύτερη νίκη για τους Παίδες της Α.Ε.Λ. Όπως μαρτυρά και το σκορ, ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική καθώς εξελίχθηκε σε δυνατή προπόνηση για την ομάδα του κ. Βαγιόπουλου. Όλοι οι παίκτες που ήταν στη διάθεσή του πήραν χρόνο συμμετοχής.