JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

ΜΟΝΟ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Επικράτησε και της ΕΑΛ εκτός έδρας με 65-54

alt

Πρεμιέρα με νίκη και για τους Εφήβους

Αήττητη συνεχίζει η ΑΕΛ στο πρωτάθλημα. Το Σάββατο νίκησε εκτός έδρας και την Ε.Α.Λ. στο κλειστό του Αλκαζάρ.

Μέσα σε μια όμορφη ΑΕΛική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της, οργανωμένοι και μη, η ομάδα του Αβρ. Παπαδόπουλου πήρε μάλλον εύκολα τη νίκη, παρά τις απουσίες των τραυματισμένων Γκανέτσα και Χαλκιά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιθετικό κρεσέντο του Σπυρόπουλου, ο οποίος σε 5 λεπτά σημείωσε 8 πόντους, όμως η άμυνα δεν ήταν το ίδιο καλή. Ισχνό προβάδισμα για την ΑΕΛ 15-17.

Όσο περνούσε η ώρα, οι βυσσινί με πρωταγωνιστή το Νικόπουλο στην επίθεση και τους Κονδυλόπουλο, Κουρή στην άμυνα άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 11 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (24-35).

Στην επανάληψη δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του ματς. Η καλή άμυνα της ΑΕΛ συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε στου 15 (37-52). Σε εκείνο το σημείο, όμως, η επιθετική δυστοκία των παικτών της ΑΕΛ επέτρεψε στην ΕΑΛ να πλησιάσει στους 7 πόντους (45-52). Η εμπειρία του πολύ καλού Χατζημπύρρου ήταν καθοριστική, καθώς με συνεχείς πόντους στην επίθεση, ριμπάουντ και κοψίματα στην άμυνα, σφράγισε τη νίκη που ήρθε φυσιολογικά με τελικό σκορ 54-65.

Κορυφαίοι του αγώνα οι Νικόπουλος και Χατζημπύρρος, βοήθησαν αρκετά και οι Μόσιαλος, Κορκόβελος.

Δεκάλεπτα: 15-17, 24-35 (9-18), 34-36 (10-11), 54-65 (20-19)

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος, Τριανταφύλλου):

Σπύρου, Κονδυλόπουλος 2, Πουτσιάκας, Κουρής 2, Μόσιαλος 6, Σπυρόπουλος 8 (2), Τσακνάκης 4, Κόκκας 4, Κορκόβελος 8, Νικόπουλος 20(2), Τσιόκανης, Χατζημπύρρος 11 (1)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ :  Α.Ε.Λ. – Γ.Σ.Νίκαιας   60 - 44

Πρεμιέρα χθες Κυριακή για το Εφηβικό Πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ. Η Πρωταθλήτρια ομάδα της ΑΕΛ, χωρίς να έχει στη σύνθεσή της τους Κονδυλόπουλο, Κουρή, Χαλκιά, Σπύρου και Χαντζάκο υποδέχθηκε την αξιόμαχη ομάδα του Γ.Σ.Νίκαιας.

Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό στο πρώτο μέρος του και οι δύο ομάδες, νευρικές, συναγωνίστηκαν σε λάθη και αστοχία, ενώ παράλληλα συμβάδιζαν στο σκορ. Σιγά σιγά η ομάδα της ΑΕΛ άρχισε να παίρνει «κεφάλι» για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 27-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι βυσσινί ανέβασαν την απόδοσή τους. Με καλύτερες επιλογές στην επίθεση από τους Μόσιαλο, Πουτσιάκα και Αράπκουλε και κυριαρχία στα αμυντικά ριμπάουντ ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους.

Στην αντεπίθεση της Νίκαιας που κατάφερε να μειώσει μέχρι και στον έναν πόντο (40-39), η ΑΕΛ απάντησε με ξέσπασμα διαρκείας και με επιμέρους σκορ 20-5, πήρε στο τέλος τη νίκη με 60 -44.

Α.Ε.Λ.:   Τέλιος, Φαρμάκας 3, Λάζος, Γραμμένος, Αράπκουλες 17 (2τρ.), Πουτσιάκας 16, Τζιαστούδης 2, Μόσιαλος 22, Μπαγκούας.