JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΗΣ Α.Ε.Λ.

Γ.Σ.Ε. - Α.Ε.Λ.    46 - 68

alt

Το "2 στα 2" έκανε το περασμένο Σάββατο η Α.Ε.Λ. στην Ελασσόνα, αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα για τη 2η Αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος μπάσκετ Α1 Εσκαθ. Σε έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε δοκιμασία για την ΑΕΛ, οι βυσσινί ανταποκρίθηκαν πλήρως και με εμφατικό τρόπο πήραν μια σημαντική νίκη.

Με την πολύτιμη συμπαράσταση 30 φίλων της, η ομάδα του Αβρ. Παπαδόπουλου μπήκε δυνατά στο παρκέ και από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα. Με αρχή την καλή και πιεστική άμυνα και τις οργανωμένες επιθέσεις, η ΑΕΛ προηγήθηκε 7-13 και 11-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η συνέχεια ήταν καλύτερη. Με οργανωτές τους Γκανέτσα και Νικόπουλο, σκόρερ τους Τσακνάκη και Κόκκα και συνολικά καλή απόδοση, οι βυσσινί μεγάλωσαν τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 20-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς την αντεπίθεση της Ελασσόνας. Αντί αυτού όμως, η άμυνα της ΑΕΛ έγινε ακόμα πιο πιεστική, με συχνά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς να δίνουν σκορ και θέαμα. Ενδεικτικό το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου (4-17) και το 24-53 ήταν γεγονός, καθιστώντας το υπόλοιπο σε τυπική διαδικασία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, επήλθε φυσιολογικά μια χαλάρωση από την πλευρά της ΑΕΛ, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν αρκετοί παίκτες. Το τελικό 46-68, βρήκε τους βυσσινί παίκτες και φιλάθλους να πανηγυρίζουν για μια σημαντική νίκη επί ενός έμπειρου αντιπάλου, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Eπόμενος αγώνας το Σάββατο 10/11 στις 19:30 στο κλειστό του Αγ.Θωμά με αντίπαλο την επίσης αήττητη ομάδα της Καλαμπάκας.

Δεκάλεπτα: 11-20, 20-36, 24-53, 46-68