JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

alt

Α.Ε.Λ. - Κεραυνός   60 - 51

alt

Νέα σημαντική επιτυχία για την Α.Ε.Λ. και την Ακαδημία Μπάσκετ

Για πρώτη φορά στην ιστορία της  Α.Ε.Λ. οι Έφηβοι αναδειχθηκαν Πρωταθλητές, και μάλιστα αήττητοι, συνεχίζοντας έτσι την παράδοση που οι ίδιοι ξεκίνησαν πέρσι ως Παίδες.

Στο χθεσινό τελικό επικράτησε 60 – 51 του Κεραυνού, στο κλειστό του Αγ. Θωμά, παρουσία πλήθους κόσμου που χάρηκε έναν όμορφο αγώνα με αρκετό θέαμα.

Το ματς ξεκίνησε με τους παίκτες του Κεραυνού να είναι πιο αποφασιστικοί και να προηγούνται νωρίς  με 2-7 και 6-11. Γρήγορα όμως οι βυσσινί απάντησαν και με ένα μικρό σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, 18-17.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΛ έκανε ασφυκτικότερη την άμυνά της και προσπάθησε να τρέξει στο παρκέ, ενώ ο Κεραυνός επιχείρησε να μεταφέρει το παιγνίδι του μέσα στη ρακέτα. Μικρό προβάδισμα για τους βυσσινί και το ημίχρονο έκλεισε με 32-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε σαφής η ανωτερότητα της ΑΕΛ. Η άμυνα έγινε αφόρητα πιεστική και στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κουρή η ευστοχία αυξήθηκε. Έτσι, επιβάλλοντας το παιγνίδι της και κυριαρχώντας καθολικά, η Α.Ε.Λ. βρέθηκε να προηγείται με 47 – 33. Αν μάλιστα, είχαν αποφευχθεί μερικά αβίαστα λάθη, η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς οι παίκτες του Κεραυνού δυσκολεύονταν πάρα πολύ να σκοράρουν.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός επιχείρησε αντεπίθεση, βοηθούμενος και από την κούραση των βυσσινί λόγω υπερπροσπάθειας. Κατάφεραν έτσι να πλησιάσουν στο 53-48 στο 35’. Ένα ακόμα τρίποντο του Κουρή, όμως, έκανε το 56-48 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την Α.Ε.Λ.

Το τελικό 60-51 ήρθε φυσιολογικά και βρήκε τους παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου, Πρωταθλητές πια, αγκαλιασμένους να πανηγυρίζουν στο παρκέ.

Συγχαρητήρια στου Εφήβους της Α.Ε.Λ. για την επιτυχία τους, στον άξιο αντίπαλο, καθώς και στους διαιτητές της αναμέτρησης κ.κ. Παγώνη και Νικολούλη.

Δεκάλεπτα:  18-17, 32-39, 47-40, 60-51