JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

72 – 35 επί των Μάγων Τρικάλων

alt

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΗΤΤΗΤΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Με θρίαμβο της Α.Ε.Λ. έληξε το ντέρμπι πρωτοπόρων στην Α2 Εσκαθ στο κλειστό του Αγ.Θωμά. Απέναντι στην επίσης αήττητη (μέχρι το Σάββατο) ομάδα των Τρικάλων, η Α.Ε.Λ. έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου και συνέχισε το σερί νικών της.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου ήταν ανώτεροι, πίεσαν τους αντιπάλους τους και τους οδήγησαν σε λάθη, ενώ στην επίθεση ήταν συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη καθώς στον ίδιο ρυθμό αγώνα η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει για να κλέισει το ημίχρονο με σκορ 34-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, και ενώ θα περίμενε κανείς αντεπίθεση των Τρικαλινών, τα κλεψίματα διαδέχοταν το ένα το άλλο, η ταχύτητα του ματς ανέβηκε κι άλλο και η Α.Ε.Λ. εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους, 57-27.

Ούτε ο τραυματισμός του Φάνη Νικόπουλου ήταν ικανός να ανακόψει το ρυθμό της Α.Ε.Λ. Με τους 16χρονους Κουρή και Σπύρου σε μεγάλη βραδιά σε άμυνα και επίθεση, αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες να ακολουθούν χωρίς να υστερεί κανείς τους, το ματς μετατράπηκε σε περίπατο, για να λήξει 72-35, υπό τα χειροκροτήματα των φίλων της Α.Ε.Λ. που βρέθηκαν στο γήπεδο και ευχαριστήθηκαν μια καταιγιστική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα:15-7,34-16,57-27,72-35