JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Α.Ε.Λ. - Μύτικας 77 - 55

alt

Νίκη και για τους Παίδες επί του Αστέρα (53-40)

Νέα νίκη για την Ανδρική ομάδα της Α.Ε.Λ., αυτή τη φορά επί του Μύτικα με 77 - 55, που την φέρνει πιο κοντά στο στόχο της ανόδου.

Για την  13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι βυσσινί παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητά τους. Από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 21-11. Με πρωταγωνιστή επιθετικά τον νεαρό Κονδυλόπουλο και πολύ καλή και πιεστική άμυνα, η ΑΕΛ συνέχισε έτσι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 38-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι προσπάθησαν να περιορίσουν τους παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου με άμυνα ζώνης. Μάταια όμως, καθώς η διαφορά αυξήθηκε για να ολοκληρωθεί με 56-36.

Η τέταρτη περίοδος δεν έκρυβε εκπλήξεις και με τη διαφορά σταθερά μεταξύ 20 και 25 πόντους, η ΑΕΛ έφθασε εύκολα στη νίκη που τη διατηρεί στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Το Σωματείο της Α.Ε.Λ. 1964 εύχεται περαστικά και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους στον μπασκετμπολίστα του Μύτικα, Δημήτρη Νασίκα, που τραυματίστηκε σοβαρά λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες, οι προπονητές και η διοίκηση ευχαριστούν θερμά τους φίλους της ομάδας που γέμισαν το κλειστό του Αγ.Θωμά, και ιδιαίτερα τον Σύνδεσμο Μonsters που βοήθησαν με την άψογη υποστήριξή τους την ομάδα να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-11, 38-23, 56-36, 77-55.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος, Βαγιόπουλος):

Σπύρου 12 (4ασ.), Τσιόκανης, Πουτσιάκας, Κουρής 3, Κονδυλόπουλος 21, Χατζηνίκος 9, Κορκόβελος 13 (10ριμπ., 5κλ.), Νικόπουλος 8 (5ριμπ.,6κ.φ.), Χαλκιάς 7, Χατζημπύρρος 4.

alt

Πρωτάθλημα Παίδων: Αστέρας - Α.Ε.Λ. 40-53

Νέα νίκη και για τους Παίδες της Α.Ε.Λ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και  οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20-23). Στην επανάληψη οι νεαροί της ΑΕΛ με πρώτους σκόρερ τους Πουτσιάκα και Μόσιαλο  άρχισαν να παίρνουν μια μικρή διαφορά την οποία  διατήρησαν και αύξησαν προς το τέλος του παιγνιδιού για να πανηγυρίσουν μια σημαντική βαθμολογικά νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-13, 20-23, 33-39, 40-53