JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Πρωταθλήτρια Ομίλου η Α.Ε.Λ.

Φοίβος - Α.Ε.Λ.   49 - 88

alt

Στα ημιτελικά Έφηβοι και Παίδες: Α.Ε.Λ. – Σπάρτακος 51 – 31, Α.Ε.Λ. – Αμπελώνας 56 – 32

Σημειώνοντας ακόμα μία άνετη νίκη η ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Λ. εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση του Β’ ομίλου της Α1 Εσκαθ, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Έτσι  πλέον έχει το μυαλό της στα πλει-οφ που οδηγούν το νικητή τους στη Γ Εθνική.

Το Σάββατο στο κλειστό του Αλκαζάρ η τοπική ομάδα του Φοίβου υποδέχθηκε την Α.Ε.Λ. σε ένα ματς που δεν υπήρχε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς ο συμπαθής αντίπαλος των έμπειρων Προβίδα, Τριανταφυλλίδη και Κουτρούλη έχει ήδη σιγουρέψει την παραμονή του στην κατηγορία πραγματοποιώντας πολύ καλή πορεία. Είχε όμως το κίνητρο να νικήσει την πρωτοπόρο Α.Ε.Λ. και κατάφερε να αντισταθεί για λίγα λεπτά.
Παρά τις απουσίες των Τσακνάκη και Χατζημπύρρου, οι βυσσινί παρουσιάστηκαν σοβαροί και ορεξάτοι. Μετά τα πρώτα 5 λεπτά που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, Χαλκιάς και Γκανέτσας άρχισαν να σκοράρουν με σταθερό ρυθμό και να δίνουν προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 12-21 και στη συνέχεια κι άλλοι παίκτες της Α.Ε.Λ. βοήθησαν ώστε να διευρυνθεί η διαφορά, με το σκορ ημιχρόνου 27 – 43.
Η τρίτη περίοδος ήταν επιθετικός μονόλογος των βυσσινί καθώς σημείωσαν 31 πόντους με αρκετά τρίποντα, 4 εκ των οποίων ο Γκανέτσας. Φυσιολογικά η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 35. Στο υπόλοιπο του αγώνα παίχθηκε ελεύθερο μπάσκετ, όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής και χωρίς κανείς να υστερήσει έκλεισαν το ματς κερδίζοντας με 39 πόντους διαφορά, ίδια δηλαδή με αυτή του πρώτου γύρου.

Επόμενο ματς το Σάββατο 9/3 στις 17:30 στο κλειστό του Αγ. Θωμά με αντίπαλο τους Μάγους Τρικάλων.

Δεκάλεπτα: 12 – 21, 27 – 43, 40 – 74, 49 – 88

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Τσιόκανης 2, Κονδυλόπουλος, Γκανέτσας 30 (5), Κουρής 7 (1), Πουτσιάκας 2, Σπυρόπουλος 8 (1), Αράπκουλες 1, Κόκκας 11, Κορκόβελος 8, Νικόπουλος 1, Χαλκιάς 18 (2).

Πρωτάθλημα Εφήβων, Προημιτελικός: Α.Ε.Λ. – Σπάρτακος   51 – 31

Στα ημιτελικά προκρίθηκε η πρωταθλήτρια ομάδα Εφήβων της Α.Ε.Λ. καθώς την Κυριακή 3/3 νίκησε σε αγώνα νοκ-άουτ  τον Σπάρτακο στο Αλκαζάρ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες που παρουσιάστηκαν νευρικές και άστοχες. Απόδειξη και το πολύ χαμηλό σκορ 19 – 17. Στην τρίτη περίοδο οι έφηβοι της Α.Ε.Λ. ανέβασαν την απόδοσή τους, με αφετηρία την άμυνα που έγινε ακόμα πιο πιεστική αλλά και την καλή απόδοση του Χαλκιά σε σκοράρισμα και ριμπάουντ, σημείωσαν επιμέρους σκορ 16-2, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Το τελικό 51 – 31 έδωσε την πρόκριση για τον ημιτελικό, στον οποίο θα αντιμετωπίσουν τον Γ.Σ.Αμπελώνα την Κυριακή 10/3 στις 15:00 στο κλειστό του Αλκαζάρ.

Α.Ε.Λ. (Τριανταφύλλου): Σπύρου Σ. 3, Φαρμάκας, Γραμμένος, Κουρής 8, Τέλιος 4, Πουτσιάκας 3 (1), Κονδυλόπουλος 7, Τζιαστούδης, Αράπκουλες 1, Μόσιαλος 5 (1), Χαλκιάς 20, Μπαγκούας.

Πρωτάθλημα Παίδων, Προημιτελικός: Α.Ε.Λ. – Γ.Σ. Αμπελώνα   56 – 32

Στον ημιτελικό προκρίθηκε και η αήττητη ομάδα Παίδων της Α.Ε.Λ. καθώς το Σάββατο 2/3 επιβλήθηκε του Γ.Σ.Αμπελώνα στο κλειστό του Αγ. Θωμά.
Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση, κυρίως επιθετικά, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Α.Ε.Λ. έδωσε ελπίδες στον αντίπαλο επιτρέποντάς του μέχρι το 25’ να βρίσκεται σχετικά κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια η ψαλίδα της διαφοράς μεγάλωσε και με το Μόσιαλο σε πολύ καλή μέρα (31 π.), οι βυσσινί δε δυσκολεύτηκαν να πάρουν την πρόκριση με 56 – 32.
Αντίπαλος στον ημιτελικό η ομάδα του Φοίνικα, το Σάββατο 9/3 στο κλειστό του Αγ. Θωμά στις 14:00

A.E.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου Μ. 2, Τσαδήμας, Οικονόμου 2, Χύτας 2, Μόσιαλος 31, Μιχαήλ Λ., Μπεχλιβάνος Γ. 5, Τζιάστας, Παράσχος 2, Τέλιος 4, Δάλλας, Βαγιόπουλος 8.