JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Α.Σ.Καρδίτσας – Α.Ε.Λ.  60 – 71: Εξασφαλίστηκε η είσοδος στα πλει-οφ

alt

Αήττητοι (10-0) τερμάτισαν οι Παίδες στον όμιλό τους.

Την 13η νίκη σε 14 αγώνες σημείωσε η ΑΕΛ το Σάββατο στην Καρδίτσα και έτσι εξασφαλίστηκε και μαθηματικά η είσοδος στα πλει-οφ, ενώ αρκεί μία ακόμα νίκη στα 4 εναπομείναντα ματς για να κλειδωθεί και η πρώτη θέση στον όμιλο.

Ο αγώνας με αντίπαλο τον Α.Σ.Καρδίτσας που «καιγόταν» για νίκη, δεν ήταν από την αρχή εύκολος, λόγω απουσίας των δύο σέντερ της ομάδας, Κόκκα και Χατζημπύρρου. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ σημείωναν εύκολα καλάθια και προβλημάτισαν την ΑΕΛ. Η δεύτερη περίοδος χαρακτηρίστηκε από την καλή απόδοση των βυσσινί επιθετικά και σκοράροντας 24 πόντους σε αυτό το διάστημα έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-30.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο προπονητής των βυσσινί έριξε στο ματς σχεδόν όλους τους νεαρούς παίκτες. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε μεταξύ 8 και 12 πόντων και παρά κάποια ξεσπάσματα των παικτών της Καρδίτσας δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια. Το τελικό 60-71 ήρθε δίκαια και φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα: 15 – 15, 30 – 39, 46 – 54, 60 – 71

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Αράπκουλες, Κονδυλόπουλος 6, Γκανέτσας 21 (1), Κουρής, Τέλιος, Σπυρόπουλος 2, Τσακνάκης 14 (2), Τσιόκανης, Κορκόβελος 9, Νικόπουλος 12 (2), Χαλκιάς 7, Μόσιαλος.

Πρωτάθλημα Παίδων : Α.Ε.Λ. – Γ.Σ.Φαρσάλων   65 – 33

Σε περίπατο εξελίχθηκε το τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων για τους Παίδες της ΑΕΛ. Από την αρχή του αγώνα η διαφορά δυναμικότητας  των δύο ομάδων ήταν εμφανής και γρήγορα οι βυσσινί πήραν μεγάλο προβάδισμα. Στο ημίχρονο το ματς ήταν 39-9 και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 59-16. Έτσι, στην τελευταία περίοδο ο κ.Βαγιόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους μικρότερους ηλικιακά παίκτες και οι αντίπαλοι κατάφεραν να μειώσουν σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Έχοντας κάνει το απόλυτο νικών στον όμιλο (10-0) οι Παίδες της ΑΕΛ ετοιμάζονται τώρα για τη φάση των πλει-οφ, με αντίπαλο στα προημιτελικά την ομάδα του Αμπελώνα.

Δεκάλεπτα: 19 – 6, 39 – 9, 59 – 16, 65 – 33.

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος) : Σπύρου Μ. 2, Ρέρρης, Βαγιόπουλος 25, Χύτας , Μόσιαλος 18 (1), Μιχαήλ Λ. Τσαδήμας 10, Κασσικός, Παράσχος, Τέλιος 6, Δάλλας 2, Τζιάστας 2.