JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

15 νίκες σε 16 αγώνες η ΑΕΛ – Νίκησε και τους Μάγους Τρικάλων

alt

Προκρίθηκαν στον τελικό οι Έφηβοι:    A.E.Λ. - Γ.Σ. Αμπελώνα    73 – 33

Προκρίθηκαν στον τελικό οι Παίδες:   Α.Ε.Λ. - Φοίνικας   59 – 43

Α.Ε.Λ. – Μάγοι Τρικάλων   58 – 46

Τη μοναδική ομάδα από την οποία έχουν ηττηθεί φέτος αντιμετώπισαν οι βυσσινί το Σάββατο στη Λάρισα. Χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά αλλά και χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους, οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου σημείωσαν μια ακόμα νίκη.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για την Α.Ε.Λ. καθώς η έλλειψη κινήτρου ήταν εμφανής με αποτέλεσμα οι παίκτες να υστερούν, ιδιαίτερα στην άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι βυσσινί συγκεντρώθηκαν και με καλύτερες συνεργασίες πήραν μια διαφορά 7 πόντων (26-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο χρόνος συμμετοχής μοιράστηκε στους παίκτες αλλά το προβάδισμα διευρύνθηκε. Η αμυντική λειτουργία της ΑΕΛ βελτιώθηκε αισθητά και έτσι τα σχετικά χαμηλά ποσοστά στα σουτ δεν κόστισαν στην ομάδα.  Χωρίς απρόοπτα το ματς κύλησε ομαλά για την ΑΕΛ, φθάνοντας στο τελικό 58 – 46.

Δεκάλεπτα: 15 – 10, 26 – 19, 42 – 33, 58 – 46

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Τσιόκανης, Κονδυλόπουλος, Γκανέτσας 17 (3), Κουρής 5(1), Πουτσιάκας, Σπυρόπουλος 9 (1), Τσακνάκης 7 (1), Κόκκας 5, Κορκόβελος 4, Νικόπουλος 7(1), Χαλκιάς 4, Αράπκουλες.

Στον Τελικό του Πρωταθλήματος οι Έφηβοι:    Α.Ε.Λ. – Γ.Σ. Αμπελώνα   73 – 33

alt

Οι περσινοί πρωταθλητές Έφηβοι πέρασαν και φέτος στον τελικό, αφού στον ημιτελικό διέσυραν τον φιλόδοξο Αμπελώνα σε αγώνα που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής 10/3 στο κλειστό του Αλκαζάρ ενώπιων μιας ενθουσιώδης κερκίδας των φιλοξενουμένων.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο συνάντησε δυσκολίες η ομάδα της ΑΕΛ. Αντιμέτωπη με άμυνα ζώνης χρειάστηκε χρόνο για να βρει ρυθμό επιθετικά κι έτσι ο Αμπελώνας διατηρούνταν κοντά στο σκορ (16 – 14) μέχρι το 12’. Ακολούθησε σερί τριπόντων από τους Κουρή, Χαλκιά και Πουτσιάκα και γρήγορα η διαφορά εκτοξεύθηκε, με το ημίχρονο να κλείνει 40-21.

Η επανάληψη ήταν περίπατος για την ΑΕΛ. Σταθερό προβάδισμα άνω των 25 πόντων και καλή άμυνα. Όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής και συνέχισαν να πιέζουν παίζοντας παράλληλα καλό μπάσκετ απέναντι στη ζώνη του Αμπελώνα. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και το τελικό 73 – 33 ήρθε φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα :  16 – 11, 40 – 21, 56 – 30, 73 – 33

A.E.Λ. (Τριανταφύλλου): Τέλιος 2, Φαρμάκας, Γραμμένος, Κουρής 27 (5), Χαντζάκος 2, Πουτσιάκας 16 (2), Κονδυλόπουλος 5, Τζιαστούδης, Αράπκουλες 4, Μόσιαλος 2, Χαλκιάς 15 (1), Μπαγκούας.

Στον Τελικό του Πρωταθλήματος οι Παίδες :   Α.Ε.Λ. – Φοίνικας   59 – 43

alt

Αήττητοι οι Παίδες της ΑΕΛ έφθασαν στον τελικό του Πρωταθλήματος, αφού το Σάββατο απέκλεισαν με 59 – 43 την ομάδα του Φοίνικα. Σε ένα ματς με ένταση, εναλλαγές στο σκορ, άγχος αλλά και μεγάλη προσπάθεια και από τις δύο ομάδες, οι βυσσινί ήταν τελικά αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ενδιαφέρον στην εξέλιξή του, όχι όμως και ως προς το θέαμα. Οι νεαροί παίκτες των δύο ομάδων ήταν νευρικοί, έκαναν λάθη, αλλά με πάθος κυνηγούσαν κάθε φάση. Το προβάδισμα άλλαζε συχνά πλευρά και παρά τη μικρή υπεροχή της ΑΕΛ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου με 28 – 26.

Όλα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του κ.Βαγιόπουλου, έκλεισαν κάθε διάδρομο στην άμυνα, ήλεγξαν ρυθμό και ριμπάουντ και καθώς δέχθηκαν μόνο 3 πόντους σε 10 λεπτά, πήραν σαφές πλεονέκτημα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ βελτιώθηκε αρκετά και στην επίθεση και με άνεση μεγάλωσε τη διαφορά καταφέρνοντας να επικρατήσει του αξιόλογου αντιπάλου με το τελικό 59-43.

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος):  Σπύρου Μ., Γκουγκουλιάς, Οικονόμου 5, Χύτας, Μόσιαλος 19, Τζιάστας, Μπεχλιβάνος Γ. 2, Τσαδήμας 4, Παράσχος 6, Τέλιος 17, Δάλλας, Βαγιόπουλος 6.