JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Ακόμα μία νίκη για την ΑΕΛ – Πολύ κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης

alt

Α.Ε.Λ. – Ε.Α.Λ. 72 – 50

Μόνο για 15 λεπτά δυσκολεύτηκε η ΑΕΛ με αντίπαλο την ομάδα της ΕΑΛ το Σάββατο στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα και το γρήγορο 14 – 3 στο 6’, οι βυσσινί έδειξαν ότι δεν ήταν σε καλή ημέρα. Σύντομα η διαφορά εξανεμίστηκε και οι αντίπαλοι πλησίασαν στο σκορ 16 – 12 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο παίχθηκε κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Βιαστικές επιλογές και συνεχόμενα λάθη δεν επέτρεψαν στην ΑΕΛ να επιβάλλει το ρυθμό της. Και πάλι όμως κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με  7 πόντους (33 – 26).
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σχετικά καλύτερη απόδοση, αλλά το αντιαθλητικό παιγνίδι των αντιπάλων, στα όρια του επικίνδυνου, και η ένταση που προσπάθησαν να δημιουργήσουν παρέσυραν τους παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου. Σε δύο μάλιστα περιπτώσεις απειλήθηκε συμπλοκή που με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων απετεύχθη.  Αυτό που έμεινε στην ΑΕΛ από το σκληρό παιγνίδι των αντιπάλων ήταν ο τραυματισμός του πολύ καλού μέχρι εκείνο το σημείο Κονδυλόπουλου.
Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ ξεκίνησε προηγούμενη με 47-34 και με τους Γκανέτσα Τσακνάκη να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό και το τελικό 72-50 κρίνεται φυσιολογικό.

Δεκάλεπτα : 16-12, 33-26, 47-34, 72-50

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Τέλιος, Κονδυλόπουλος 5 (1), Γκανέτσας 17 (2), Κουρής 6, Τσιόκανης, Σπυρόπουλος, Τσακνάκης 15 (2), Κόκκας 10, Κορκόβελος 4, Νικόπουλος 5, Χαλκιάς 6, Μόσιαλος 4

Α.Ο.Καλαμπάκας – Α.Ε.Λ. 49 – 72

alt

Το Σάββατο 2/2 η Α.Ε.Λ. ταξίδεψε στην Καλαμπάκα για το «ντέρμπι» του ομίλου που εν πολλοίς θα έκρινε και την πρώτη θέση. Παρά το +11 του πρώτου γύρου, οι βυσσινί εμφανίστηκαν στο παρκέ αποφασισμένοι όπως πάντα για τη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και η ΑΕΛ δεν μπορούσε να πάρει σοβαρό προβάδισμα. Παρά το τραυματισμό του Χατζημπύρρου, τα αγωνιστικά πλάνα δεν άλλαξαν, και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι βυσσινί άρχισαν να επιβάλλονται των αντιπάλων. Με αιχμές τους Τσακνάκη, Κόκκα και Χαλκιά η ΑΕΛ ξέφυγε 21-31. Στο σημείο εκείνο ένα φάουλ και μια τεχνική ποινή στον Γκανέτσα έδωσαν ανάσα στους γηπεδούχους που πλησίασαν κάπως, αν και το ημίχρονο έληξε 28-36.
Η τρίτη περίοδος ήταν μονόλογος για τους βυσσινί. Μετά το πρώτο δίλεπτο που η Καλαμπάκα μείωσε στους 4 (32-36), ακολούθησε ξέσπασμα διαρκείας για την ΑΕΛ. Ο Κονδυλόπουλος άφησε άποντο το ατού των γηπεδούχων Ντούρβα, ο Χαλκιάς αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστή του αγώνα καθώς σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά (8/10) και το δεκάλεπτο έληξε με 37 – 58.
Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε φυσιολογικά με όλους τους παίκτες της ΑΕΛ να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και να σταθεροποιούν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 49 – 72 στο κατάμεστο αλλά και φιλόξενο κλειστό της Καλαμπάκας.

Δεκάλεπτα: 14-18, 28-36, 37-58, 49-72

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Αράπκουλες, Κονδυλόπουλος 5, Γκανέτσας 7, Κουρής, Τσιόκανης, Σπυρόπουλος 4, Τσακνάκης 14 (3), Κόκκας 15, Κορκόβελος 3, Νικόπουλος 7, Χαλκιάς 17 (1), Χατζημπύρρος.

Πρωτάθλημα Παίδων : Α.Ο. Σουφλάρια – Α.Ε.Λ.   22 – 57

alt

Σε ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική, οι παίδες της Α.Ε.Λ. πήραν πολύ νωρίς μια μεγάλη διαφορά και στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στον κ.Βαγιόπουλο να ξεκουράσει τους βασικούς και να δώσει άφθονο χρόνο συμμετοχής σε όλους. Η 8η νίκη σε ισάριθμους αγώνες ήρθε πολύ εύκολα.

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου Μ. 6, Τζιάστας 2, Οικονόμου 4, Χύτας, Μόσιαλος 18, Βαγιόπουλος 6, Μιχαήλ Λ., Μπεχλιβάνος 13, Κασσικός, Παράσχος 4, Τέλιος 2, Τσαδήμας 2, Μιχαήλ Κ.

Πρωτάθλημα Εφήβων: Γ.Σ.Νίκαιας – Α.Ε.Λ. 70 – 64

alt

Παρά το γεγονός ότι το ματς ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, καθώς οι έφηβοι έχουν εξασφαλίσει από καιρό την πρώτη θέση του ομίλου, η εξέλιξή του ήταν συναρπαστική. Η ελλιπέστατη στη σύνθεσή της ΑΕΛ ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να αντιδράσει παίζοντας καλύτερα, αλλά και πάλι η διαφορά ήταν υπέρ της ομάδας της Νίκαιας (39-27).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι βυσσινί αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ 45 – 48. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην πρωτοπορία. Τελικά κάποια λάθη και η κούραση των λίγων αριθμητικά παικτών της ΑΕΛ έδωσαν δίκαια τη νίκη στους γηπεδούχους με 70-64.

Δεκάλεπτα : 23-11, 39-27, 45-48, 70-64

A.E.Λ. (Τριανταφύλλου) : Τέλιος 10, Φαρμάκας, Γραμμένος, Πουτσιάκας 8, Τζιαστούδης, Αράπκουλες 6, Χαλκιάς 14, Μπαγκούας 26