JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

Μεγάλες προκρίσεις για ΑΕΛ-3 και ΑΕΛ-1

Αμιγώς βυσσινί υπόθεση ο ημιτελικός Προπαίδων ΕΠΣΛ 2011

Η ΑΕΛ σίγουρα παρούσα στον μεγάλο τελικό Προπαίδων ΕΠΣΛ την 12.05.2011

Σπουδαία ημέρα η σημερινή για τους Προπαίδες της Α.Ε.Λ. Οι ΑΕΛ-3 και ΑΕΛ-1 (κατά χρονολογική σειρά) ξεπέρασαν τα εμπόδια των σπουδαίων αντιπάλων τους και προκρίθηκαν αμφότερες στον ημιτελικό του Σαββάτου 07.05.2011 όπου θα βρεθούν αντιμέτωπες σε ένα βυσσινί οικογενειακό ντέρμπυ.

Την αρχή έκανε η ΑΕΛ-3 με κεκτημένη ταχύτητα από την επιτυχημένη της παρουσία στο πανελλήνιο τουρνουά της Καλαμπάκας. Σε μία συναρπαστική στην εξέλιξή της αναμέτρηση, οι 11χρονοι αθλητές μας (άπαντες γεννηθέντες το 1999) δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους σωματικά και ηλικιακά υπέρτερους ποδοσφαιριστές του Προμηθέα/Πλατύκαμπου. Ξεκίνησαν με ασφυκτικό πρέσινγκ και πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο και έκλεισαν τους αντιπάλους τους στα καρέ τους δίχως να πτοηθούν από την αναπάντεχη ψυχρολουσία του τέρματος του Προμηθέα στην μοναδική τελική προσπάθεια που είχε στο 1ο ημίχρονο (στο 15'). Οι παίκτες του Γιάννη Βασιλείου ανταπέδωσαν άμεσα με ασύλληπτο βολέ του Μπλάτσα από 30 μέτρα με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 1-1.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΛ-3 συνέχισε ακάθεκτη και ευτύχησε να προηγηθεί με πλασέ του Τσούτσα μετά από ασίστ του Μακροβασίλη στο 30'. Κι αντί η ΑΕΛ να διευρύνει τη διαφορά -όπως συμβαίνει συχνά- δέχτηκε το τέρμα μετά από ασυνεννοησία του κεντρικού αμυντικού δίδυμου στο 40'. Τα τελευταία λεπτά απόκτησαν μια άγρια ομορφιά καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν παθιασμένα να σκοράρουν και να αποφύγουν τη ρουλέτα των πέναλτυ. Τελικά η τύχη χαμογέλασε στην καλύτερη ομάδα της αναμέτρησης, με τον Φάνη Τσιάτα να είναι αυτός που στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με δύσκολο σουτ πέτυχε το λυτρωτικό 3-2 που πανυγηρίστηκε έξαλλα από τους "μικρούς" ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ-3: Καλαμάτας, Κωστομοίρης, Καραγεώργος, Λάιος, Αρχοντής, Μπλάτσας, Τσιούτσιας, Παπακώστας, Τσιαντούλης, Βαλαώρας, Μαστακούλης και Μακροβασίλης, Τσιάτας, Παπαρσένος, Γιαννακός, Τσιούπρος, Κωστούλης, Τσιάρας, Κατίνας, Βούλγαρης.

Προμηθέας/Πλατύκαμπος: Κοσμάς, Ζουρλαδάνης, Ράπτης, Πρισακάρου, Μπέρσι, Τσακάνι, Κακαδιάρης, Τζιαμαλής, Πράππας, Λαβατζιώτης, Σαπάκος και Σταυρόπουλος, Στεργιούλας, Μανώλης, Τσιτσόπουλος, Δήμτσας.

Τη σκυτάλη ανέλαβε η ΑΕΛ-1 του Νίκου Βλαχούλη, με το βάρος του φαβορί στις πλάτες της μετά τον ασύλληπτο συντελεστή τερμάτων (54-0) που είχε να επιδείξει στην β' φάση ομίλων του πρωταθλήματος Προπαίδων ΕΠΣΛ. Κόντρα στο πολύ επικίνδυνο συγκρότημα της Νίκη-Μιχαήλ, η ΑΕΛ-1 μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2' με κοντινή κεφαλιά του Ντέιβιντ Μπόντε. Συνεχίζοντας στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό η ΑΕΛ δημιούργησε δύο (2) κλασικές ευκαιρίες πριν να συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί, το ποιοτικό συγκρότημα της Νίκη-Μιχαήλ αναθάρρησε και ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται στο υπόλοιπο ημίχρονο κατοχή, ευκαιρίες και εντυπώσεις. Στο β' ημίχρονο η ΑΕΛ-1 κινήθηκε σε "ρηχά νερά" για το επίπεδό της, δίνοντας στον αντίπαλο την δυνατότητα να κάνει το παιχνίδι του και να γίνεται απειλητικός. Η υπεροχή του αντιπάλου επιβραβεύτηκε με την ισοφάριση που πέτυχε ο Τζουμάκας. Μετά από δύο λεπτά όμως μίλησε η ποιότητα των Μπόντε, Μαγγίνη και Τζουμάκη με τους δύο πρώτους να δημιουργούν και τον τρίτο να ξαναδίνει το προβάδισμα στην ΑΕΛ-1 με κοντινό σουτ στο 50'. Στα υπόλοιπα 10 λεπτά η ΑΕΛ-1 κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα παρά την έντονη πίεση των αντιπάλων και εντέλει κέρδισε την πολυπόθητη πρόκριση πραγματοποιώντας μια από τις μετριότερες εμφανίσεις της φετινής σεζόν.

ΑΕΛ-1: Μπουρονίκος, Μακρής, Καλόγηρος, Τσουμακίδης, Λέτσιος, Καλφούντζος, Μαγγίνης, Κανταρίνος Ν., Τζουμάκης, Μπόντε, Μέμας και οι Καλτέκης, Τριανταφύλλου, Μαλλικόπουλος, Αναστασίου.  Συνοδοί των αποστολών  ΑΕΛ-1 και ΑΕΛ-3 οι κ.κ. Αντώνης Γραβάνης, Γιώργος Νάκας, Νίκος Λυντέρης.

Νικη-Μιχαήλ: Νταμήτρος, Σβίλλιας, Γκουγκουλιάς, Βλαοστέργιος, Ντούφας, Ζαμπέτας, Κουσιάς, Κοντοθανάσης, Καλογιάννης, Τζουμάκας, Οικονόμου και οι Ανατολιώτης, Βαλιώτης, Κωφός, Χαρατση, Καραγιάννης, Κουσιάς Ι., Κακάτσιος, Νιακόπουλος.