6-agon-ael-pyrsos-5-0-2013-14

Ούτε ο, μέχρι χθες 2ος στη βαθμολογία του ομίλου, Πυρσός Γρεβενών κατάφερε να αμφισβητήσει – έστω και λίγο – την κυριαρχία της ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Τελικό σκορ 5-0 στο Στάδιο Αλκαζάρ με την ομάδα μας να συνεχίζει έχοντας το απόλυτο (18 βαθμοί με 6 στα 6) και εντυπωσιακή συγκομιδή γκολ 24-2.

Το ματς ουσιαστικά «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μια καταπληκτική ΑΕΛ πέτυχε 3 γκολ, είχε ακόμη 6 σπουδαίες ευκαιρίες και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό της, ο οποίος κατάφερε να τελειώσει μόλις μία προσπάθεια με αξιώσεις, αυτή στο 28ο με συρτό σουτ του Κοσμίδη που πέρασε άουτ.

Η ΑΕΛ με τρεις μεγάλες φάσεις: Στο 4ο το γυριστό του Γκούρτσα μετά από σέντρα του Πλιάγκα πέρασε λίγο άουτ και στο 9΄το σουτ του Πλιάγκα στην κίνηση από πλάγια κοντινή στο τέρμα θέση μετά από σέντρα του Μήτση δεν βρήκε στόχο. Το ίδιο και η φάση καρμπόν στο 21’ με τον ίδιο πρωταγωνιστή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, όμως, ο Πλιάγκας έγινε δημιουργός και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Γκούρτσα, ο οποίος εξ επαφής άνοιξε το σκορ. Το 2-0 ήρθε στο 26’ με σκόρερ και πάλι τον Γκούρτσα (με κεφαλιά από σέντρα του Καρανίκα), ενώ στο μεσοδιάστημα είχαν χαθεί ακόμη δύο σημαντικές ευκαιρίες με Στεφανίδη και Γκούρτσα.

Στο 34’ ο Πλιάγκας δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Αλεξίου για να φτάσουμε στο 40’ όταν ο Στεφανίδης έκανε το 3-0 εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σιάκκας σε τράβηγμα του Κυριακίδη.

Στο 65’ με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, δοκάρι και μέσα, ο Κυριακίδης – με το περιβραχιόνιο σήμερα, απόντος του τραυματία Νεμπεγλέρα - έγραψε το 4-0 για να κλείσει το σκορ ο Στεφανίδης με κοντινό πλασέ στο 82’.

Η μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει εντυπωσιακά ο Σικαλιάς ήταν στο σουτ του Κοσμίδη, στο 81ο λεπτό.

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Σαββίδης (63’ Κόιτς), Πλιάγκας (79’ Γαρυφαλλόπουλος), Βοσκόπουλος, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι (74’ Τζουμάκης).

Πυρσός Γρεβενών: Αλεξίου, Θεοχαράκης, Μπόλος (75’ Καραγιάννης Λ.), Σκέντος, Κυριακίδης, Χαραλαμπίδης, Μπόζιαρης (55’ Ιωαννίδης), Γκέτσιος, Δούκας, Κοσμίδης, Καραγιάννης ΧΡ. (60’ Ελευθερίου)