3-agon-ael-doxa-kranoulas-4-0-2013-14

Με «τεσσάρα» η ΑΕΛ έκανε το «4 στα 4» σε πρωτάθλημα και Κύπελλο κι έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση. Οι τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στη φετινή Γ’ Εθνική με συνολική συγκομιδή 12-1 γκολ, αντικατοπτρίζουν την εξαιρετική συνολική εικόνα της αγωνιστικής της λειτουργίας της ομάδας επιβεβαιώνοντας ότι η ΑΕΛ βρίσκεται στον σωστό δρόμο και έχει όλα τα εχέγγυα να ορίσει μόνη της τη μοίρα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Αν και από πλευράς δημιουργίας ευκαιριών η ΑΕΛ δεν είχε την πληθώρα των προηγούμενων αγώνων, εν τούτοις άνοιξε το σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κι έφτασε – μετά από ένα πολύ καλό δεύτερο 45λεπτο – σε μια καθαρή και αδιαμφισβήτητη επικράτηση.

Το 1-0 έγραψε ο Πλιάγκας με καταπληκτικό εναέριο σου στην κίνηση μετά από σέντρα του Μπλέντι στο20’, ενώ μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου μέτρησε ακόμη δυο καλές στιγμές (με Στεφανίδη και Γκούρτσα) και ένα δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Κυριακίδη στο 38’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ αύξησε, ως συνήθως, την παραγωγικότητά της κι έφτασε άνετα σε «τεσσάρα» γεμίζοντας ικανοποίηση του περίπου 3.000 φίλους της, που βρέθηκαν στο πλευρό της. Στο 54’ το 2-0 με προβολή του Ρούσση μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα και στη συνέχεια δύο γκολ από τον Στεφανίδη για να κλείσει το σκορ: Στο 68’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καρανίκα και στο 86’ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ασωνίτη.

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης (74’ Σαββίδης), Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (72’ Τζουμάκης), Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι (64’ Παπαϊωάννου).

Δόξα Κρανούλας: Λόλας, Νάσιος (67’ Κλείτσας), Ασωνίτης, Διαμάντης, Νασούλης, Γκόλιας, Μπάγιας (85’ Κατσάνος), Τσουμάνης, Γιαννούσης, Γκέκα, Σκλιβανίτης (35’ Μαρμούτας).