JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΚΥΠΕΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Λ.!!!
Μεγάλη επιτυχία των ακαδημιών ποδοσφαίρου

(PHOTO) (VIDEO)

Σε απόλυτο θρίαμβο για την Α.Ε.Λ. εξελίχθηκαν οι τελικοί των Πρωταθλημάτων 2012 Προπαίδων και Παίδων της Ε.Π.Σ. Νομού Λάρισας, καθώς επικράτησε αντίστοιχα επί της Ακαδημίας Πλίτση στα πέναλτι με σκορ 4-3 (κανονική διάρκεια 1-1) και του Άρη Λάρισας με σκορ 5-1. Με τις χτεσινές νίκες της, η Α.Ε.Λ. πέτυχε την κατάκτηση και των τριών επάθλων στις αντίστοιχες ηλικιακές κατηγορίες Εφήβων, Παίδων και Προπαίδων, αποδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο των ταλέντων και της λειτουργίας της.

ΠΡΟΠΑΙΔΕΣ
Σε αγωνιστικό επίπεδο, οι Προπαίδες της Α.Ε.Λ. (γεννηθέντες 1999) υπό τις οδηγίες του Γιάννη Βασιλείου εμφανίστηκαν αγχωμένοι και επηρεασμένοι από το γεγονός ότι τους επιβλήθηκε να αγωνιστούν σε μικρές εστίες (παρά το γεγονός ότι πέρυσι έφτασαν στον ημιτελικό και φέτος έδωσαν πάνω από το 50% των αναμετρήσεών τους σε εστίες κανονικού μεγέθους). Παρά τις δυσκολίες, η ομάδα της Α.Ε.Λ. ήταν εμφανώς ανώτερη των αντιπάλων της καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, πλην όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ 15 λεπτά πριν από τη λήξη μετά από κόρνερ και αδράνεια της άμυνας. Με μια αντεπίθεση διαρκείας η Α.Ε.Λ. άσκησε τρομερή πίεση και δημιούργησε πολλές φάσεις επιτυγχάνοντας την ισοφάριση με κοντινή κεφαλιά του Παπακώστα 5 λεπτά πριν τη λήξη. Παρά την υπερπροσπάθεια όλων των ποδοσφαιριστών, ο αγώνας έληξε ισόπαλος και οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί μίλησε η ψυχραιμία των Μπλάτσα, Τσιαντούλη, Τσιούτσια και Βαλαώρα που ευστόχησαν, ενώ την έκβαση έκριναν οι δύο εξαιρετικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα Θωμά Καλαμάτα που οδήγησε τους 13χρονους ποδοσφαιριστές σε έξαλλους πανηγυρισμούς πριν και μετά την απονομή του τροπαίου.
Η ομάδα της Α.Ε.Λ. (προπονητής Γιάννης Βασιλείου) παρατάχθηκε με τους Καλαμάτα, Λάιο, Μαστακούλη, Τσούπρο, Παπακώστα, Μπλάτσα, Μακροβασίλη, Τσιαντούλη, Βαλαώρα, Σπύρου, Τσιούτσια, (Καραγεώργος, Παπαρσένος, Κωστούλης, Ζιώγας, Γιαννακός Δ.Ι., Γιαννακός Δ.Χ., Κωστομοίρης, Τσιάτας, Ραμάι).

ΠΑΙΔΕΣ
Αμέσως μετά τις απονομές του Προπαιδικού ακολούθησε ο μεγάλος τελικός του Πρωταθλήματος Παίδων μεταξύ της Α.Ε.Λ. και του Άρη Λάρισας. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με την ομάδα της Α.Ε.Λ. να επιβάλλει τον ρυθμό της ολοκληρωτικά και να χαρίζει θαυμάσιο ποδοσφαιρικό θέαμα στους πολυάριθμους θεατές.
Μόλις στο 4’ ο Ελίς Σιακέι με πλασέ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Τζουμάκη, ενώ ο Άρης Λάρισας ισοφάρισε προσωρινά με αδύναμο σουτ του Γκουζιώτη (η μπάλα αναπήδησε ατυχώς μπροστά στον γκολκίπερ Φιλοκώστα). Έχοντας σπαταλήσει πολλές κλασικές ευκαιρίες και έχοντας δύο δοκάρια (Καλφούντζος, Σιακέι) η Α.Ε.Λ. πήρε και πάλι προβάδισμα με προβολή του Σιακέι λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε.Λ., με τους Καραούλη, Παπακωνσταντίνου να καθαρίζουν τις βαθιές μπαλιές των αντιπάλων, και τους Μηνά - Αλεξόπουλο να κερδίζουν τη μάχη του κέντρου, δεν απειλήθηκε καθόλου. Αντιθέτως, κατάφερε να διευρύνει την διαφορά με τους Σιακέι (ασίστ Τζουμάκη και σουτ στο 40’), Γκιουρσάνη (πλασέ στο 55’) και Τζουμάκη (πλασέ από απόκρουση σε σουτ Μπαρούτα στο 65’), ενώ δημιούργησε πάρα πολλές όμορφες φάσεις με τους Τζουμάκη, Μπαρούτα, Μαγγίνη, Καλφούντζο, Κανταρίνο Ν., και είχε και τρίτο δοκάρι με τον Δημήτρη Τζουμάκη. Στο τέλος, παίκτες, τεχνική ηγεσία, συνοδοί και θεατές πανηγύρισαν θερμά την εξαιρετική ποδοσφαιρική παράσταση και την κατάκτηση του τροπαίου από το καλοδουλεμένο συγκρότημα του αρχιπροπονητή της Ακαδημίας κ. Νίκου Βλαχούλη.
ΑΕΛ (γεννηθέντες 1997-1998): Φιλοκώστας, Κανταρίνος Ν., Καλφούντζος, Καραούλης, Παπακωνσταντίνου, Αλεξόπουλος, Μηνάς, Μπαρούτας, Σιακέι, Μαγγίνης, Τζουμάκης (Ζησόπουλος, Γκιουρσάνης, Μπλούφας, Τσιάτας, Γαρυφαλλόπουλος, Ντάλλας, Δραγατσίκης, Μπέτσιος, Τσέλας).
Τις αποστολές των δύο ομάδων συνόδευσε σύσσωμη η επιτροπή ποδοσφαίρου της Α.Ε.Λ. υπό τον έφορο Αντώνη Γραβάνη.
Την φωτογράφηση επιμελήθηκε για μια ακόμη φορά το μέλος του Σωματείου κ. Νίκος Κούτρας και την βιντεοσκόπηση οι κ.κ. Γρηγόρης Σοφός και Κωστής Καρανάσιος.