JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64
">Μεγάλες νίκες για ΑΕΛ-Κ16 (VIDEO) και ΑΕΛ99
για την 4η αγωνιστική πρωταθλημάτων υποδομής ΕΠΣΛ

alt

Την αυλαία άνοιξαν οι Έφηβοι της Α.Ε.Λ. που αντιμετώπισαν το μέχρι πρότινος αήττητο συγκρότημα της Νίκης Μιχαήλ/Βλαχογιαννίου στο γήπεδο Μητσιμπόνας Β'. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και άνοιξε το σκορ με όμορφο γυριστό του Κόκρα μετά από προεργασία και ασίστ του Αλατά. Το 2-0 σημείωσε ο προωθημένος Τζήκας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θανάση Κανταρίνου στο 35'. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο β' ημίχρονο με τους παίκτες της ΑΕΛ να αποδίσουν όμορφο ποδόσφαιρο παρά τη μαχητική αντίσταση των αντιπάλων τους. Έτσι, το σκορ διευρύνθηκε φτάνοντας το τελικό 4-0 με δύο καταπληκτικά τέρματα των Κόκρα (τακουνάκι στην κίνηση μετά από έξοχη ασίστ Αλατά) και Κανταρίνου με ασύλληπτο βολέ από 25 μέτρα ύστερα από θεαματική ενέργεια. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΛ είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Κίτσιου, ενώ ο Βαγγέλης Κύρκος δήλωσε "παρών" αποκρούοντας εντυπωσιακά, πέναλτυ που είχε υποδείξει η κ. Χρηστίδη.
ΑΕΛ-Κ16 (προπονητής Ν. Βλαχούλης) παρατάχθηκε με τους Κύρκο, Μάνικο, Περδίκη, Τζήκα, Σελήνη, Ντουνούδη, Νασιάκο, Κόκρα, Κίτσιο, Κανταρίνο και Αλατά. Επίσης αγωνίστηκαν οι Δεσύλλας, Καρανίκας, Καψάλης, Τόντος (στην αποστολή ήταν και οι Κυρίτσης, Δριστέλλας, Ν. Κανταρίνος, Βάνης, Ταμανάκιας). Συνοδός ο έφορος Αντώνης Γραβάνης, ενώ το"> σχετικό βίντεο επιμελήθηκαν οι κ.κ. Γ. Νάκας και Ν. Λυντέρης.

Την ίδια ώρα στο παρακείμενο Μητσιμπόνας Γ', η προπαιδική ΑΕΛ99 είχε εύκολο έργο απέναντι στους φιλότιμους νεαρούς ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης Καλοχωρίου σε ένα αγώνα που δεν αντέχει κριτικής. Το τελικό σκορ 16-0 με σκόρερ τους Αρμάντο (4), Σπύρου (3), Καραγεώργος, Μπλάτσας, Τσιούτσιας, Τσαντούλης, Κωστούλης, Γιαννακός και Μαστακούλης.
Η σύνθεση της ΑΕΛ99 (προπονητής Γ. Βασιλείου): Παπαρσένος, Λάιος, Καραγεώργος Β., Τσιούπρος, Παπακώστας, Μακροβασίλης, Τσιούτσιας, Τσιαντούλης, Σπύρου, Μαστακούλης, Μπλάτσας. Αγωνίστηκαν και οι Βαλαώρας, Γιαννακός, Κωστούλης, Καλαμάτας, Αρχοντής, Αρμάντο, Κωστομοίρης. Συνοδός αποστολής ο Ν. Λυντέρης.

Δεν τα κατάφεραν οι μικροί προπαίδες και τζούνιορ της ΑΕΛ99-00-01. Έχοντας να αντιμετωπίσουν μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας - τη Νίκη/Μιχαήλ - οι παίκτες της ΑΕΛ γνώρισαν τελικά την ήττα με τελικό σκορ 0-6 που διαμορφώθηκε κυρίως στο β' ημίχρονο (σκορ ημιχρόνου 0-1).
ΑΕΛ99-00-01 (προπονητής Γ. Βασιλείου): Τζήκας, Κοσμόπουλος, Γιαννούσης, Κουτσογιάννης, Νταμπαλέτσιος, Χλωρός, Μπουντής, Μαμάρας, Κατίνας, Παπατριανταφύλλου ενώ αγωνίστηκαν και οι Καλφούντζος, Καμπέρης, Γιαννακός, Γκρόζος. Συνοδοί αποστολής Αντ. Γραβάνης και Ν. Λυντέρης

Στο ντέρμπυ της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου οι "μικροί" της ΑΕΛ2000 στάθηκαν όρθιοι κόντρα στο πρωτοπόρο συγκρότημα του Τοξότη Λάρισας. Στη δυνατή αναμέτρηση που διεξήχθη στο Α.Κ. ΊΚΑΡΟΣ, οι παίκτες της ΑΕΛ προηγήθηκαν με γκολ του Βάιου Φάκα στο α' ημίχρονο και δέχτηκαν ατυχώς την ισοφάριση από τους ηλικιακά μεγαλύτερους αντιπάλους τους στο β' ημίχρονο μετά από "ανεξήγητη" επανάληψη κόρνερ που υπέδειξε η ρέφερι κ. Καρολίδου.
ΑΕΛ2000 (προπονητής Κ. Τσότσος): Α. Κανταρίνος, Βαλατσός, Καλαπανίδας, Λιόντος, Φάκας, Τόσκας, Χατζόπουλος, Στεργίου, Χριστιανός, Θεοχάρης και οι Μπομπότης, Μπούσιας, Αραμπατζής, Σταμάτης, Ρουγκιώτης, Τσότσος, Μπλαντέμης και Πατσιαούρας. Συνοδός αποστολής ο κ. Αθανάσιος Ολύμπιος.