JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

Θετική η πρεμιέρα και για τους Παίδες της Α.Ε.Λ. -

Θρίαμβος για την ΑΕΛ1 (1997) 0-11 τη Νίκαια

Ισοπαλία για την ΑΕΛ2 (1998) 2-2 με Δωτιέα

Πραγματοποιώντας καταιγιστική εμφάνιση οι Παίδες της ΑΕΛ1 (1997) δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη γηπεδούχο ομάδα της Νίκαιας. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ κυριολεκτικά "πετούσαν" στο λασπωμένο τερέν του γηπέδου Νίκαιας και ικανοποίησαν πλήρως τον αρχιπροπονητή Νίκο Βλαχούλη σταματώντας τελικά στα 11 γκολ. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν ότι παρά το γεγονός ότι πραγματοποιήθηκε το σύνολο των αλλαγών (8), η ομάδα της ΑΕΛ δεν έδειξε σε κανένα σημείο κάμψη της απόδοσής της, ενώ από την ομάδα της Νίκαιας διακρίθηκε ο γκολκίπερ Γρηγορίου που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Σκόρερ για την ΑΕΛ οι Τζουμάκης (3), Σιακέι (2), Γκιουρσάνης (4), Μηνάς, Μαγγίνης. Για την ΑΕΛ αγωνίστηκαν οι Ζησόπουλος, Κανταρίνος Ν., Τσιάτας Κ., Παπακωνσταντίνου, Καραούλης, Μηνάς, Μαγγίνης, Μπαρούτας, Μπλούφας, Σιακέι, Τζουμάκης και οι Αναστασίου, Ντάλλας, Δραγατσίκης, Γκιουρσάνης, Παπαβασιλείου, Γαρυφαλλόπουλος, Μπέτσιος, Καλφούντζος. Συνοδοί αποστολής Αντώνης Γραβάνης, Νίκος Λυντέρης, Θανάσης Ολύμπιος. To βίντεο με τα γκολ και τις φάσεις της αναμέτρησης.

Στην επόμενη αναμέτρηση της ημέρας που διεξήχθη στο γηπ. Μητσιμπόνα Γ' οι "μικροί" (γεννηθέντες το 1998) Παίδες της ΑΕΛ2 ευτύχησαν να προηγηθούν στο α' ημίχρονο με εκτέλεση πέναλτυ του Μπόντε που κέρδισε ο Βαγενάς στο 30'. Οι μεγαλύτεροι παίκτες του αξιόμαχου Δωτιέα Αγιάς κατάφεραν στις αρχές του β' ημιχρόνου να ισοφαρίσουν και να προηγηθούν με 1-2 εκμεταλλευόμενοι κάποια νεκρά διαστήματα στην άμυνα της ΑΕΛ. Οι παίκτες της ΑΕΛ ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και πέτυχαν την ισοφάριση με τον Σωτήρη Τσέλα στο 60', ενώ πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό για το γκολ της νίκης δίχως αποτέλεσμα. Σε γενικές γραμμές μια καλή εμφάνιση σε δύσκολο αγωνιστικό χώρο επί ενός δύσκολου αντιπάλου που αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον των συγκεκριμένων παικτών.

ΑΕΛ2 (προπονητής Κ. Παπαρίζος): Μπουρονίκος, Τσουμακίδης, Μεμάι, Μουσιός, Μακρής, Καλόγηρος, Μπόντε, Τριανταφύλλου, Παπαγεωργίου, Πατσούρας, Βαγενάς (Λέτσιος Αστ., Λέτσιος Γ., Τσέλας, Χ"γρηγορίου, Καλτέκης, Αλεξίου, Μητρουλιάς, Καραγεώργος, Χλωρός, Τίρχας, Μητσάκης). Συνοδοί αποστολής Νίκος Λυντέρης, Αντώνης Γραβάνης. Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις φάσεις.

Φιλικά με Ακ. Πλίτση

Εξάλλου, σε δυνατούς φιλικούς αγώνες μεταξύ ομάδων της ΑΕΛ και της Ακ. Πλίτση, η ΑΕΛ επικράτησε στις ηλικίες 2000 και Κ16 (με 4-0 και 2-1 αντίστοιχα) ενώ ηττήθηκαν με 1-0 οι γεννηθέντες το 2002. Επισημαίνεται ότι την Τετάρτη 19.10.2011 και ώρα 16:30 οι Κ16 της ΑΕΛ θα αντιμετωπίσουν την Μικτή Παίδων ΕΠΣΛ στο γήπεδο Ομορφοχωρίου.