g-2013-14-12-agon-ael-olympos-4-0

Με νίκη μπήκε το 2014 για την ΑΕΛ, η οποία επικράτησε 4-0 του Ολύμπου Κέρκυρας στο Αλκαζάρ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και διατήρησε τη διαφορά των 5 βαθμών από τον 2ο της βαθμολογίας Οικονόμο Τσαριτσάνης.

Η ΑΕΛ άνοιξε το νωρίς το σκορ – στο 18’ με κεφαλιά του Σαββίδη μετά φάουλ του Νεμπεγλέρα – και είχε ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές μεγάλες ευκαιρίες οι οποίες σταμάτησαν στον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων, Βαρέλη, ο οποίος παρά τα 4 συνολικά 4 γκολ που δέχτηκε πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.

Στο 7ο λεπτό απέκρουσε τη διπλή ευκαιρία με τις απανωτές κεφαλιές των Στεφανίδη και Μπλέντι, και στο 45’ τη νέα κεφαλιά του Στεφανίδη μετά από σέντρα του Γκούρτσα. Ενδιάμεσα, τα σουτ των Αραμπατζή (24’)και Νεμπεγλέρα (35’) πέρασαν λίγο άουτ, όπως και η κοντινή προβολή του Γκούρτσα στο 25’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και παραγωγικότητα και με καλύτερη… ευστοχία, έφτασε στο άνετο 4-0. Δύο απανωτά γκολ από τον Στεφανίδη (με κεφαλιά στο 64’ και καταπληκτική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή στο 70’) «καθάρισαν» ματς και ο Γκούρτσας με κεφαλιά στο 85’ μετά από εκτέλεση φάουλ ακριβείας του Νεμπεγλέρα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά ο Βαρέλης απέκρουσε εντυπωσιακά το βολ-πλανέ του Νεμπεγλέρα στο 75’ και την κοντινή κεφαλιά του Γκούρτσα στο 84’.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας (67’ Πατινιώτης), Μήτσης (80’ Αγτζίδης), Σαββίδης, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Αραμπατζής, Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι (70’ Γαρυφαλλόπουλος).

Όλυμπος Κέρκυρας (Κώστας Νέτης): Βαρέλης, Κροκίδης, Βάγιας, Βασιλάκης (70’ Παπάς), Κουρής, Πανδής, Γκερέκος (77’ Ανδριώτης), Ρομαντζάς, Κούδας, Ιωνάς, Καλούδης (69’ Μπακοχρήστος)