kypello-g-2013-14-kozani-ael-1-2

Η ΑΕΛ – μπροστά σε περίπου 400φίλους της που βρέθηκαν στο πλευρό της  - πέρασε νικηφόρα και από την Κοζάνη και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Αγροτικό Αστέρα. Το τελικό 1-2 ήρθε μετά από ανατροπή, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τραβηγμένο πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Μπαλατσούκας υποδεικνύοντας χέρι (;) στον Ρούσση. Ο Καραμπατζάκης εκτέλεσε εύστοχα στο 44’ και αυτή ήταν η μοναδική φορά που νικήθηκε ο Σικαλιάς, ο οποίος είχε είδε κάνει δύο εξαιρετικές επεμβάσεις σε σουτ των Τραυλού (1’) και Τσικόπουλου Ι. (23’).

Αμέσως μετά το γκολ, η ΑΕΛ είχε χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η σχεδόν εξ επαφής κεφαλιά του Παπαϊωάννου πέρασε άουτ. Ό,τι δεν κατάφεραν, όμως, η «βυσσινί» στο τελείωμα του πρώτου, το πέτυχαν στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Μόλις στο 46’ Νεμπεγλέρας με  ωραίο, συρτό σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ, που θα την επέτρεπε να «τελειώσει» το ματς από την κανονική του διάρκεια. Η μία καταγράφηκε στο 53’, όταν η κεφαλιά του Ρούσση πέρασε ελάχιστα άουτ. Η δεύτερη στο 86’, όταν το συρτό σουτ του Μπλέντι σταμάτησε στα πόδια των αντιπάλων σχεδόν πάνω στη γραμμή και στην εξέλιξη της φάσης ο Κάλφας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά. Η Τρίτη ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά την κοντινή προβολή του Μήτση, απέκρουσε ο Αμπατζίδης.

Τελικά η λύτρωση για την ΑΕΛ ήρθε στη παράταση, στο 96’ με αυτογκόλ του Κάλφα (κεφαλιά) μετά από σέντρα-σουτ του Μήτση.

Ο Γιάννης Παπαϊωάννου – που πέρασε στον αγώνα στη θέση του τραυματία Πλιάγκα στο 30’ - έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 51’. Οι πρώτες εκτιμήσεις μιλούν για ρήξη χιαστού στο αριστερό γόνατο.

Κοζάνη (Βασίλης Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Βασίλιεβιτς, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος Ι. (67’ Προβίδας), Μπουλγκουρίδης, Πιπινίκας (92’ Χαματάι), Ταφαρλής (104’ Ντεμιράι), Τσικόπουλος Η.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (30’ Παπαϊωάννου / 51’ Κόιτς), Αραμπατζής (99’ Σαββίδης), Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι.

*Αύριο Δευτέρα στις 3μ.μ. στον Αμπελώνα η ΑΕΛ θα δώσει φιλικό αγώνα προπονητικού χαρακτήρα με τον τοπικό Αμπελωνιακό.