Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΛ, μέσα στον Βόλο στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δυνατό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται στο 17' μία αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ και να ανοίγουν το σκορ με την Κέκου.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 31' με την Zheleva, μετά από πολύ ωραία ενέργεια της Kioko.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ εμφανίστηκε ανώτερη και προηγήθηκε στο 52' και πάλι με την Zheleva, ενώ λίγα λεπτά μετά είχε και δοκάρι με την Kioko η οποία τελικά στο 72' έκανε το 1-3, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στους βυσσινί.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα, όμως σε μία άτυχη στιγμή για την άμυνα της ΑΕΛ, κέρδισαν πέναλτι στο οποίο ευστόχησε η Νενέ για το τελικό 2-3.

Μία νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, στην προσπάθεια που κάνει η ΑΕΛ για την παραμονή της στην κατηγορία.

Για την ΑΕΛ,
Ξεκίνησαν: Γαβριηλίδου, Κούρια, Καπαρέλη, Κόντου, Νικολαΐδου, Γιαννή, Σκωτεινιώτη, Τσούκα, Zheleva, Kioko, Ρουμελιώτη
Αλλαγές: Μίσσια, Μέλλου, Καραπατσακίδη
Στον πάγκο βρέθηκαν: Δασκάλου, Μπάγκα, Κυρίτση, Λόκα, Μητσοπούλου, Ανδρέου

Σχετικά καλή η διαιτησία της τριπλέτας από την Καρδίτσα, αν και υπέπεσε σε ορισμένα λάθη που όμως δικαιολογούνται από την ένταση και το πάθος των δύο ομάδων, σε έναν αγώνα με πολλές και δύσκολες φάσεις,, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο τους.

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα του Βόλος 2004 για την φιλοξενία και τους εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Επίσης εύχεται ο τραυματισμός της Κομκοτού να μην είναι κάτι το σοβαρό και η αθλήτρια του Βόλου να επιστρέψει γρήγορα στην αγωνιστική δράση.

Επόμενος αγώνας για την ΑΕΛ είναι η εξ' αναβολής αναμέτρηση αυτήν την Τετάρτη στην Καστοριά.