Πολύτιμους δύο βαθμούς κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ την Κυριακή στην Καστοριά όπου και επιβλήθηκε με άνεση της τοπική ομάδας.

Οι βυσσινί αποφασισμένοι για τη νίκη που θα τους έδινε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, μπήκαν δυνατά στον αγώνα και παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων  με 11-6 στο 5’, έδειχναν ότι θα ελέγξουν το ματς.  Με μπροστάρη τον Κονδυλόπουλο που αρίστευσε στην άμυνα, αλλά και τους Τσούτσο και Κόκκα, η ΑΕΛ «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 14-0 και φτάνοντας στο 11-20 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Γρήγορα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δικό τους σερί 8-0 πλησίασαν στον πόντο (19-20).
Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι παίκτες της Καστοριάς ήταν τόσο κοντά, καθώς μετά από ένα ισορροπημένο τρίλεπτο (21-24) οι παίκτες του Αβρ. Παπαδόπουλου περιόρισαν στο ελάχιστο το λάθη τους και με τρίποντα του Γκανέτσα πήραν διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο (25-36).

Η τρίτη περίοδος ήταν μονόλογος της ΑΕΛ. Συνεχές σκοράρισμα από Μηλιώνη και Γκανέτσα, έλεγχος των ριμπάουντ αλλά και αστοχία των γηπεδούχων συνετέλεσαν στο να ξεφύγει η ΑΕΛ με διαφορά ακόμα και 27 πόντων (29-56)  για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 39-59.
Οι παίκτες της Καστοριάς συνέχισαν την προσπάθεια ανάκαμψης στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, πλησιάζοντας μέχρι και στους 17 πόντους. Οι βυσσινί όμως, γρήγορα απάντησαν και με καταιγιστικό ρυθμό στην επίθεση επανέφεραν τη διαφορά σταθερά στους  25 δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση.

Το τελικό 51-82 βρήκε τους παίκτες της ΑΕΛ να χειροκροτούνται από τους φιλάθλους της Καστοριάς που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο.

Δεκάλεπτα : 11-18, 25-36, 39-59, 51-82

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος) : Βογιατζής 12 (1), Κονδυλόπουλος 6, Γκανέτσας 19 (4), Κουρής 6, Τσιλούλης 3, Μηλιώνης 19 (5), Τσακνάκης 2, Αποστολάκης, Κορκόβελος, Καρπούζας 1, Τσούτσος 8, Κόκκας 6.