JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Λ.

Κεραυνός - Α.Ε.Λ.   43 - 66

alt

Με νέα νίκη, την ένατη σε δέκα αγώνες, συνέχισε η ΑΕΛ τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚαΘ. Στην κοινή τους έδρα, το κλειστό του Αγ. Θωμά, αντιμετώπισε τον Κεραυνό τον οποίο και νίκησε με 66 – 43.

Το ματς δεν ήταν εύκολο στην αρχή καθώς οι βυσσινί παρουσιάστηκαν νωθροί με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε σωρεία λαθών και κακών επιλογών. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Κεραυνός και παρά το 3-12 υπέρ της ΑΕΛ, γρήγορα εξανέμισε τη διαφορά. Στο σημείο αυτό και σε μία άτυχη στιγμή, τραυματίστηκε ο Κορκόβελος με αποτέλεσμα να περιορίσει κι άλλο τις λύσεις του Αβραάμ Παπαδόπουλου που δεν είχε στη διάθεσή του τους Κουρή και Μόσιαλο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αποδώσουν καλό μπάσκετ και ειδικά την ΑΕΛ να είναι εκνευριστικά άστοχη από την περιφέρεια.  Απόδειξη και το φτωχό σκορ, μόλις 22-24 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Όλα όμως άλλαξαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ξεκινώντας από την πιεστική άμυνα και με συνέπεια αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια, οι βυσσινί άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, τρέχοντας ένα καλό σερί 5-20. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας απέκτησε άλλη μορφή, με την ΑΕΛ να αυξάνει διαρκώς τη διαφορά έχοντας καταβάλλει σε άμυνα και επίθεση τον αντίπαλο.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μάλλον διαδικαστικού χαρακτήρα. Με τη διαφορά σταθερά μεταξύ 20 και 25 πόντους, όλοι οι παίκτες της ΑΕΛ πήραν χρόνο συμμετοχής και έφθασαν άνετα στο τελικό 43 – 66.

Δεκάλεπτα: 13-15, 22-24, 34-51, 43-66

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος) : Τσιόκανης 2, Κονδυλόπουλος 6, Γκανέτσας 15, Αράπκουλες, Πουτσιάκας 2, Σπυρόπουλος 2, Τσακνάκης 14 (1) , Κόκκας 8, Κορκόβελος 1, Νικόπουλος 8 (1), Χαλκιάς 8, Χατζημπύρρος.