Σπουδαία νίκη των Γυναικών στη Λαμία
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

12 Φεβρουάριος 2017

Άλλους 3 βαθμούς πρόσθεσε η Γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ μετά την επικράτηση στη Λάμια με 0-3 σετ και συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Αγωνιστικά οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το πρώτο σετ με την Φθία να παίρνει ένα προβάδισμα (7-4, 8-5), στη συνεχεία η ΑΕΛ ισοφάρισε σε (10-10),με όπλο την πίεση στο σέρβις έκανε ένα σερί φτάνοντας το σκορ στο (11-20),και το κέρδισαν με 14-25. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στο δεύτερο σετ μέχρι το 4-4, εκεί όπου η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα και με ένα επιμέρους 4-1 ξέφυγε με 8-5. Η Φθία μείωσε προσωρινά σε 8-7, αλλά ένα 9-0 σερί των Βυσσινί τις έστειλε στο 17-7. Οι Λαμιώτισσες προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, μειώνοντας σε 23-15, ωστόσο η ΑΕΛ έδειξε... ψυχραιμία και έκανε το 2-0 με 25-17.

095

Πανομοιότυπη εικόνα και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 10 και την ΑΕΛ να παίρνει προβάδισμα και να το κρατά μέχρι τέλους κατακτώντας ακόμα μια σπουδαία νίκη που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Επόμενος αγώνας για την ΑΕΛ εκτός έδρας με τον Αμπελώνα.

Τα σετ: 14-25, 17-25, 19-25

ΑΠΣ ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Ντάλλας): Κυτέα, Παπακωνσταντίνου, Δημητρίου, Ντάλλα, Ξάνθη Ελ., Γιοκαρίνη-Καρπαθίου, Τζουβάρα, Τσαμαδιά, Καραγιάννη, Φάτση, Ξάνθη Λ-Β., Κουτέρη, Παπαγεωργίου, Δημητροπούλου

ΑΕΛ (Δ. Ιόβτσεβ): Καραδήμου, Χατζή, Κοντογιάννη, Ανδρεάδη, Χρυσοπούλου, Καμπουρογιάννη, Κουμπαρά, Ιόβτσεβα, Κολοβέτσιου, Μπρούτσου, Τεντολούρη, Λουκανίκα.