Αγωνιστική δράση τμήματος Βόλεϊ ΑΕΛ - Ευχαριστήριο Χορηγίας
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

23 Δεκέμβριος 2014

Δύο στα τρία ήταν ο απολογισμός του νεοσύστατου τμήματος βόλεϊ της ΑΕΛ για το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Τη πρώτη της νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα για το περιφερειακό πρωτάθλημα, νικώντας σχετικά εύκολα την ομάδα του Γ.Σ. Δεσκάτης με 3-0 σετ στο κλειστό της Νεάπολης το απόγευμα του Σαββάτου.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΛ επικράτησε σχετικά εύκολα με 25-19, ενώ πήρε το δεύτερο σετ δύσκολα με 25-23. Αυτό ήταν όμως αρκετό για να ανεβάσει κατακόρυφα τη ψυχολογία και την απόδοση των παικτριών της ομάδας, επικρατώντας με το επιβλητικό 25-9 στο τρίτο σετ.

Για την ΑΕΛ αγωνίστηκαν οι: Ρούντου, Κοντογιάννη, Φούκα, Ακριβοπούλου, Νικολοπούλου, Μπαγκούα, Καραδήμου, Νιωτάκη, Λιανού, Κοντονάσιου, Καραδήμου.

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η παιδική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΛ, αυτή τη φορά στο Βόλο, με αντίπαλο την Αργώ Βόλου, το απόγευμα της Κυριακής, κερδίζοντας με 1-3 σετ. Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά επικρατώντας με το επιβλητικό 11-25 στο πρώτο σετ. Το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τη βυσσινί ομάδα να επικρατεί με 24-26. Το τρίτο σετ κερδήθηκε από την ομάδα του Βόλου με 25-22, όμως η ΑΕΛ δεν επηρεάστηκε και επικράτησε σχετικά εύκολα με 17-25 στο τέταρτο σετ.

Η αποστολή της ΑΕΛ (προπονητής: Πατσιαούρας Α.): Γκιτέρσος, Ζμπήτας, Γκουτζαμάνης, Γραμμένος, Σαριμπαλίδης, Παπαχρήστος, Καραμανίδης, Δορδοκίδης, Νικολάου, Ποτούλας, Γεωργάκας.

Αντιθέτως, οι άνδρες δε τα κατάφεραν το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αλκαζάρ και ηττήθηκαν από την Αργώ Βόλου με 1-3 σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Βόλου επικράτησε εύκολα με 16-25, ενώ στο δεύτερο η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα με 25-15. Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα της Αργούς να επικρατεί με 24-26, επηρεάζοντας αρνητικά τη ψυχολογία των παικτών της βυσσινί ομάδας η οποία και ηττήθηκε στο τέταρτο και τελευταίο σετ 21-25.

Για την ΑΕΛ αγωνίστηκαν οι: Καρανίκας, Ρούστας, Μπαλασάς, Νταφούλης, Τσιώλης, Ξηρομερίτης, Γκιτέρσος, Ζμπήτας, Παπαχρήστος, Γραμμένος, Τζιαφάς, Σαμιώτης

Το Σωματείο της ΑΕΛ θα ήθελε να ευχαριστήσει την κα Κατερίνα Ζαχείλα για την έμπρακτη υποστήριξη που παρείχε στην επανέναρξη του τμήματος Βόλεϊ του Σωματείου. Η κα Ζαχείλα, παλαιά αθλήτρια του Σωματείου, δώρισε σημαντικό αθλητικό εξοπλισμό βοηθώντας στην κάλυψη των αναγκών του νεοσύστατου τμήματος.

Την κα Ζαχείλα ευχαρίστησαν οι αρχηγοί των ομάδων της Γυναικείας Ομάδας Βόλεϊ καθώς και ο Έφορος του Τμήματος Θάνος Κανάκης, ο οποίος και της παραχώρησε μία κάρτα διαρκείας για τη τρέχουσα σεζόν.

Η κα Ζαχείλα δήλωσε: «Η κίνηση (της χορηγίας) αποτέλεσε ένα ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης και στήριξης στο ιστορικό σωματείο της ΑΕΛ και στο γυναικείο βόλεϊ, όπου το υπηρέτησα για πολλά χρόνια με πολλή αγάπη και όρεξη. Σε μία περίοδο κρίσης που διανύουμε και ταλανίζεται ο ερασιτεχνικός αθλητισμός, ευελπιστώ στο προσεχές μέλλον να φανώ ακόμη πιο χρήσιμη σε οτιδήποτε αφορά τα αθλητικά σωματεία και γενικότερα τον αθλητισμό σε συνεργασία με την τοπική αυτοδιοίκηση και τη Γ.Γ.Α που πρέπει και από την πλευρά τους να στηρίξουν τους συλλόγους οι οποίοι προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο σε σημαντικό βαθμό.»