×

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

Με μεγάλη επιτυχία στέφθηκε η παρουσία της ΑΕΛ 1964 στο 7ο Βαλκανικό Τουρνουά που πραγματοποιήθηκε  στο αθλητικό κέντρο "Ατέρμων" μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κιλκίς.
Το Σωματείο μας συμμετείχε με δύο τμήματα: Το Τμήμα Παίδων με παίκτες γεννημένους το 1999 και το Τμήμα Προπαίδων με ποδοσφαιριστές γεννημένους το 2001&2002.

Στην κατηγορία Προπαίδων η Ομάδα μας στη φάση των ομίλων, έδωσε τους εξής αγώνες:
1η αγωνιστική: Παοκ Κομοτηνής – ΑΕΛ  1-3 (Μητσιούλης, Μαγιάκος, Σκουλίδης)
2η αγωνιστική: Κανονιέρηδες – ΑΕΛ  2-1 (Καλφούντζος)
3η αγωνιστική: ΑΕΛ – Ελλήσποντος Κρ. 2-1 (Καλύβας, Καμπέρης)
Στη φάση των ομίλων η ομάδα τερμάτισε δεύτερη πίσω από τους Κανονιέρηδες και συμμετείχε στον μικρό τελικό. Στην ουσία η πρόκριση για τον τελικό χάθηκε στο παιχνίδι με τους Κανονιέρηδες, όπου ο διαιτητής του αγώνα επέτρεψε να γίνει ένα πολύ σκληρό παιχνίδι στα όρια του αντιαθλητικού, με αποτέλεσμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο κορυφαίος μέχρι εκείνη τη στιγμή Θανάσης Ζυγούρης, να αποχωρήσει τραυματίας από τον αγώνα και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1. Κάπου εκεί το παιχνίδι έγειρε υπέρ των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ και παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών μας, να μην έλθει η ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.
Στον μικρό τελικό η ΑΕΛ2001, αντιμετώπισε σε μορφή τουρνουά για την 3η θέση, τον Παοκ Κομοτηνής 4-0
(2-Καλύβας, Ζυγούρης, Γκουγκίδης) και τον Αλέξανδρο Κιλκίς 0-0 και έτσι κατέκτησε την 3η θέση.
Η αποστολή της ΑΕΛ2001 (Προπαίδες):
Σουλούκος, Ρήγας, Τσολάκης, Γκουτζουρέλας, Ράχης, Καλφούντζος, Καμπέρης, Σκουλίδης, Μαγιάκος, Μητσιούλης, Γκουκίδης, Ζυγούρης, Καλύβας, Καλαπανίδας.
Προπονητής Γούλας Κώστας.

Στην κατηγορία των Παίδων η ΑΕΛ1999, για την φάση των ομίλων είχε τα εξής αποτελέσματα:
1η αγωνιστική: ΑΕΛ – Παοκ Κομοτηνής 3-0 (Λάιος, Μακροβασίλης, Κωστομοίρης)
2η αγωνιστική: ΑΕΛ – Εθνικός Σιδηροκάστρου 4-0 (2-Τσιούτσιας, Σπύρος, Μπλάτσας)
3η αγωνιστική: Ακ. Κούδα – ΑΕΛ 0-0
Η ομάδα μας προκρίθηκε στον τελικό, εκεί όπου βρήκε τους Κανονιέρηδες που στην τελευταία αγωνιστική στον όμιλό τους νίκησαν τον Παοκ Θεσ/κης με 4-1 και πήραν αυτοί την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.
Στον τελικό έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολύ ένταση, πάθος και δύναμη. Η ομάδα της ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά από τον αντίπαλο και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα τελικά να προηγηθεί νωρίς, στο δέκατο λεπτό, με τον Τσιούτσια. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άφηνε περιθώρια στον αντίπαλο για να αντιδράσει. Όμως μία αδράνεια στην άμυνά μας, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, έδωσε την δυνατότητα στον αντίπαλο να ισοφαρίσει.
Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης η ΑΕΛ1999 συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει τον αντίπαλο. Και ενώ όλα έδειχναν ότι είναι θέμα χρόνου η επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, μία ακόμα αδράνεια στην αμυντική γραμμή, έφερε πέντε λεπτά πριν το τέλος τον αντίπαλο σέντερ φορ, τετ α τετ με τον τερματοφύλακα μας. Εκεί όμως με απίστευτη ψυχραιμία ο Παπαρσένος απέκρουσε το πλασέ του αντιπάλου και έσωσε την ομάδα από την ψυχρολουσία, δίνοντας φτερά στους συμπαίκτες του για να συνεχίσουν να πιέζουν για το γκολ την νίκης.
Κάτι που και τελικά έγινε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Μαστακούλη να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και από έξω αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει στην απέναντι γωνία τον τερματοφύλακα κάνοντας όλη την αποστολή να ξεσπάσει σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.