ael-super-cup-2014-2-1-panerythriakos

Η ΑΕΛ νίκησε τον Πανερυθραϊκό στην Άμφισσα με σκορ 2-1 και κατέκτησε στο Σούπερ Καπ Ερασιτεχνών ολοκληρώνοντας μια χρονιά, κατά την οποία σήκωσε και τα τρία τρόπαια που διεκδίκησε.

Παρότι η διαφορά κατηγορίας ανάμεσα στις δύο ομάδες αποτυπωνόταν ξεκάθαρα στην εικόνα του αγώνα, οι «βυσσινί» χρειάστηκαν το έξτρα ημίωρο της παράτασης για να κάμψουν την αντίσταση του Πανερυθραϊκού. Κι αυτό γιατί ήλεγχαν το παιχνίδι προηγούμενοι με γκολ του Μπουσινάκη στο 65’, ισοφαρίστηκαν ακριβώς στο 90’ από τον Τσίπρα σε μια στιγμή αδράνειας και αδικαιολόγητης χαλάρωσης.

Στην παράταση το γκολ του Τσεμπερίδη με πολύ ωραίο ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή στο 99’, ήταν αυτό που χάρισε στην ΑΕΛ τη νίκη και μαζί τον τρίτο τίτλο της σεζόν.

Πανερυθραϊκός (Αντώνης Τσιμπάκης): Μολφέσης, Γλύνος (110′ Παπαδόπουλος), Γκριτζάς, Αδρακτάς, Γκόλιας, Χατζής, Κοπάνης, Μίκος (70′ Γιαννόπουλος), Τσίπρας, Αντωνιάδης, Παπαθανασίου (79′ Μπαστέας).

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλίας, Καρανίκας, Αραμπατζής, Σιάκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (61′ Μπουσινάκης), Τσεμπερίδης (105′ Κουλίδης), Στεφανίδης, Πατινιώτης, Γαρυφαλλόπουλος (75′ Σαββίδης).