Άνετα με σκορ 6-0 επικράτησε η ΑΕΛ στον αγώνα με τις Αβαντίδες Χαλκίδας, οι οποίες μετά την έφεση που κέρδισαν συμμετέχουν κανονικά στο πρωτάθλημα.

Η διαφορά δυναμικότητας των αντιπάλων ήτανε μεγάλη και η ΑΕΛ χωρίς να ανεβάσει καθόλου ρυθμούς εξασφάλισε νωρίς το αποτέλεσμα και στη συνέχεια έκανε συντήρηση δυνάμεων.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 4-0, με την Κόντου να ανοίγει το σκορ στο 3', την Strumbelova να σημειώνει δύο τέρματα στο 5' και στο 37' και ένα η Στυμονιάρη στο 16', ενώ στο 24' έχασε και ένα πέναλτι με την Camacho.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κόντου έκανε το 5-0 στο 65' και η Μέλλου στο 74' διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Για την ΑΕΛ, Βασίλης Πάνος
Ξεκίνησαν: Μαργαρίτη, Νικολαΐδου, Ζαχείλα, Camacho, Κόντου, Σκωτεινιώτη, Γούλα, Varela, Μπουλμπούλη, Στυμονιάρη, Strubelova
Αλλαγές: Προεστάκη, Καραλεξίδου, Μέλλου

Για τις Αβαντίδες, Καραμούλας Ευάγγελος
Ξεκιίνησαν: Μπαλή, Καραμούλα, Ilieva, Βασιλακοπούλου, Παπαδοπούλου, Σμωλίδη, Σακίδη, Αθανασιάδου, Μιχαηλίδη, Παντελίδη, Αθανασιάδου
Αλλαγές: Πούλια, Μητροπούλου

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της τριπλέτας από την Μαγνησία σε ένα εύκολο αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τα Τρίκαλα στο γειτονικό ντέρμπι.

A-XA-3

Νεφέλες - ΑΕΛ Β' 4-0

Για ακόμα μία αγωνιστική η πολύ καλή εμφάνιση της ΑΕΛ Β' δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι νεαρές παίκτριες της ΑΕΛ οι οποίες τώρα αποκτούν εμπειρίες, έπαιξαν ακόμα μία φορά χωρίς σκοπιμότητες απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα με σαφή στόχο την άνοδο στην επόμενη κατηγορία.

Το τελικό 4-0 σίγουρα είναι δίκαιο για τους γηπεδούχους όμως δεν αντιπροσωπεύει πλήρως την προσπάθεια των κοριτσιών.

Για την ΑΕΛ Β', Αχιλλέας Μαστοροδήμος
Ξεκίνσαν: Δασκάλου, Τσάντζαλη, Τάτση, Πουρσανίδη, Πλατή, Μανδραβέλη, Τζιώρα, Μπουρνούδη, Κούρια, Κυρίτση, Λόκα
Αλλαγές: Αποστολάρα, Καραπατσακίδη, Κούλι, Μπάγκα, Μακεντούδη, Μπροζιούτη

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα των Νεφελων για τη φιλοξενία και τους εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ Β' θα υποδεχθεί τη ΑΕ Κούκου.