JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Α.Ε.Λ. – Ολυμπιακός Βόλου    65 – 55

alt

Στον τελικό των πλει-οφ η Α.Ε.Λ.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Α.Ε.Λ. το Σάββατο επί του Ολυμπιακού Βόλου στον ημιτελικό των πλει-οφ για την άνοδο στη Γ Εθνική.

Ο αγώνας διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο των Τρικάλων, κεκλεισμένων των θυρών.  Η ομάδα της Α.Ε.Λ. από την αρχή του ματς πήρε την πρωτοπορία στο σκορ και δεν την έχασε σε κανένα σημείο του. Το αρχικό 9-2 δεν πτόησε τους Βολιώτες που σύντομα πλησίασαν σε 11-9 και 19-15. Η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλή για τους βυσσινί. Η άμυνα ήταν πιεστική, ο έλεγχος των ριμπάουντ υπέρ της ΑΕΛ, ενώ στην επίθεση Τσακνάκης και Γκανέτσας με τρίποντα και Κόκκας με καλάθια από κοντά έδωσαν διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο (35-22).
alt

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός γρήγορα επανήλθε στο ματς. Πολλά φάουλ των παικτών του Αβραάμ Παπαδόπουλου και βιαστικές επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στους αντιπάλους να τρέξουν σερί και να πλησιάσουν στον πόντο (41-40).

Ο Κορκόβελος με συνεχόμενα δύσκολα καλάθια και οι υπόλοιποι με βελτιωμένη άμυνα κράτησαν της ΑΕΛ μπροστά στο σκορ με 4-6 πόντους διαφορά. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη ο Γκανέτσας τραυματίστηκε, όμως η αποβολή με φάουλ του Νικόπουλου, τον έριξε ξανά στον αγώνα για να ολοκληρωθεί η πρόκριση στον τελικό.

Ο Κονδυλόπουλος με τρίποντο 1μιση λεπτό πριν το τέλος έκανε το 60-53 και φυσιολογικά ήρθε η νίκη με το τελικό 65-55 εν μέσω πανηγυρισμών.

Η διοίκηση της Α.Ε.Λ. 1964 συγχαίρει παίκτες και προπονητές για τη μεγάλη νίκη που ήρθε ως επιστέγασμα μιας ονειρεμένης χρονιάς, αποτέλεσμα δουλειάς των τελευταίων χρόνων.

Επίσης ευχαριστεί την Αστυνομική Διεύθυνση Τρικάλων και τη διοργανώτρια Ε.Σ.Κα.Θ για τις προσπάθειές τους να διεξαχθεί και να ολοκληρωθεί ομαλά και με επιτυχία ο ημιτελικός.

Πάνω από όλους, η Α.Ε.Λ. 1964 ευχαριστεί τους φιλάθλους και οπαδούς που παρά τις δυσκολίες βρέθηκαν το Σάββατο στα Τρίκαλα και με τη θερμή τους συμπαράσταση έδωσαν στην ομάδα την ώθηση που χρειαζόταν για να φθάσει στη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11 - 17, 22 - 35, 42 - 46, 55 - 65

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Τσιόκανης, Κονδυλόπουλος 3 (1), Γκανέτσας 15 (3), Κουρής, Πουτσιάκας, Σπυρόπουλος, Τσακνάκης 16 (3), Κόκκας 12, Κορκόβελος 10, Νικόπουλος 5, Χαλκιάς 4, Χατζημπύρρος.