JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Πρωταθλήτρια Παίδων η Α.Ε.Λ.

Νίκησε στον τελικό τον Σπάρτακο 57 – 49

alt

Ανώδυνη ήττα για τους Άνδρες

Σημαντική επιτυχία για την Ακαδημία Μπάσκετ της Α.Ε.Λ. καθώς κατέκτησε ξανά το Πρωτάθλημα Παίδων. Ο αγώνας διεξήχθη σε ένα κατάμεστο κλειστό του Αλκαζάρ και ήταν συναρπαστικός στην εξέλιξή του.

Στο πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους νεαρούς παίκτες των δύο ομάδων εμφανώς αγχωμένους να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΛ μπροστά 13-9, ενώ το ημίχρονο με τον Σπάρτακο να προπορεύεται 23-21.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Παίδες του κ. Βαγιόπουλου πιο αποφασισμένους και συγκεντρωμένους, με αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά 25-34 και 31-40. Η έναρξη της τέταρτης περιόδου έδωσε στους βυσσινί τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 31-42, αλλά από εκείνο το σημείο ο Σπάρτακος αντεπιτέθηκε και άρχισε να πλησιάζει στο σκορ. Κατάφερε να φθάσει στο 45-48 4 λεπτά πριν τη λήξη και εκεί το άγχος μπροστά στη νίκη λύγισε και τις δύο ομάδες παρά το πάθος που επέδειξαν. Οι παίκτες του Σπάρτακου ήταν συνεχώς άστοχοι στις επιθέσεις τους, ενώ αυτοί της ΑΕΛ έκαναν ένα σερί 9 άστοχων βολών με αποτέλεσμα το σκορ να κολλήσει. Τελικά 3 βολές του Τέλιου, άλλες 2 του Μόσιαλου και ένα καλάθι του Μπεχλιβάνου κλείδωσαν τη νίκη και το τελικό 49-57 βρήκε τους Παίδες της ΑΕΛ να πανηγυρίζουν για την επιτυχία τους.

alt

Συγχαρητήρια αξίζουν και στις δύο ομάδες για την προσπάθειά τους και το καλό φιλικό κλίμα μεταξύ τους, αλλά και στους διαιτητές κ. Παγώνη και κ. Αγορογιάννη για την πολύ καλή διαιτησία τους. Η συνέχεια για την Παιδική ομάδα της ΑΕΛ θα δοθεί στο Πρωτάθλημα Θεσσαλίας.

Δεκάλεπτα: 9 – 13, 23 – 21, 31 – 40, 49 – 57

Σπάρτακος (Λαλάκης): Αγοραστός, Γκόγκος 1, Καλέτσιος 7, Κολλάτος, Λαλάκης, Τσούμας 8, Τσιούλκας 18 (2), Μπουσκολίτης 9, Στεργίου 6, Παιλας, Μαυρούδης, Καραχρήστος.

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου, Γκουγκουλιάς, Οικονόμου 7 (1), Χύτας, Μόσιαλος 19 (1), Τέλιος 13, Μπεχλιβάνος 4, Παράσχος 2, Τσαδήμας 6 (1), Μιχαήλ Κ., Δάλλας, Βαγιόπουλος 6.

alt

Γ.Σ.Φαρσάλων – Α.Ε.Λ : 65 – 63

Την 2η ήττα της στο πρωτάθλημα της Α1 Εσκαθ γνώρισε η ΑΕΛ το Σάββατο στα Φάρσαλα. Παρά το καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά και τις απουσίες των αντιπάλων, οι βυσσινί ήταν κάκιστοι  στην άμυνά τους. Χάνοντας πλήρως τον έλεγχο των ριμπάουντ απώλεσαν γρήγορα τη διαφορά 12 πόντων (19-31) και μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ΑΕΛ να είναι μπροστά από 2 έως 4 πόντους. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν καταστροφικό όμως, καθώς κακές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με ολιγωρίες στην άμυνα επέτρεψαν στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά 63-58. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με το σκορ 64-62, ο Τσακνάκης επιχείρησε να δώσει τη νίκη αλλά το σουτ τριών πόντων που έκανε ήταν άστοχο. Με τις βολές που ακολούθησαν διαμορφώθηκε το τελικό 65-63.

Δεκάλεπτα:10-18, 27-34, 46-48, 65-63

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Τσιόκανης 2, Αράπκουλες, Γκανέτσας 21 (2), Κουρής 7 (1), Πουτσιάκας, Σπυρόπουλος 4, Τσακνάκης 10, Κόκκας 14, Κορκόβελος 5, Νικόπουλος, Χαλκιάς, Μπαγκούας.