pentalofos-ael-kypello

Ακόμη μία επιβλητική νίκη για την ΑΕΛ, ακόμη μια τεσσάρα – η δεύτερη στη σειρά – και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής. 0-4 στην Πεντάλοφο, κόντρα στην τοπική Δόξα, με εμφάνιση μεστή και πειστική που επιβεβαιώνει όχι μόνο την ποιοτική ανωτερότητα, αλλά και την διαρκής αγωνιστική πρόοδο της ομάδας.

Αν και αγωνίστηκαν χωρίς Μπλέντι και Γκούρτσα (που είχαν πετύχει τα 7 από τα 13 επίσημα γκολ της ομάδας τη φετινή περίοδο), δεν έχασαν το παραμικρό από την εξαιρετική επιθετική τους λειτουργία, που παρήγαγε 4 γκολ (δύο σε κάθε ημίχρονο) και 6 κλασικές ευκαιρίες.

Τα γκολ: 0-1 στο 29’ με ωραίο διαγώνιο σουτ του Παπαϊωάννου ο οποίος έφυγε με εξαιρετικό τρόπο στην πλάτη των αμυντικών, μετά από εξαιρετική μπαλιά-ασίστ του Κυριακίδη. 0-2 στο 34’ με κεφαλιά του Στεφανίδη μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα. Το 0-3 γράφτηκε στο 58’ με βολίδα του Νεμπεγλέρα που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καστανίδη και έσκασε μέσα από τη γραμμή του τέρματος, και το τέταρτο 69’ με προβολή σε κενό τέρμα του Πλιάγκα μετά από γύρισμα του Στεφανίδη.

Όσο για τις ευκαιρίες: Στο 5’ η κεφαλιά του Στεφανίδη ελάχιστα άουτ, στο 20’ διπλή ευκαιρία με Στεφανίδη και Παπαϊωάννου και τη μπάλα να σταματά στα σώματα των αμυντικών, στο 38’ εξαιρετική ενέργεια του Πλιάγκα που περνάει τη μπάλα πάνω από τον Δαλκίδη και σουτάρει ελάχιστα άουτ προ του Καστανίδη και 40’ - πάλι πρωταγωνιστής ο σκόρερ του τελευταίου γκολ της ΑΕΛ – όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο 15χρονος Τζουμάκης δύο φορές, στο 72’ και το 86’, έχασε ισάριθμες ευκαιρίες για να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τα βυσσινί έκανε ο Ιγκόρ Κόιτς, ο οποίος πέρασε αλλαγή στη θέση του Πατινιώτη στο 62΄.

Δόξα Πενταλόφου: Καστανίδης, Σεϊζης, Γαβριηλίδης (46’ Σαραμουρλής), Δαλκίδης, Σαπάνης Ι., Ταϊρης, Σαπάνης Μ., Γκρίλλας (70’ Φλαρούντζος), Βακουφάρης (74’ Σκέντο), Αραμπατζούδης, Σταμπουλής.

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Ρούσσης (76’ Βοσκόπουλος), Στεφανίδης, Πατινιώτης (62’ Κόιτς), Παπαϊωάννου (61’ Τζουμάκης).