×

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

Η ΑΕΛ Υπερπρωταθλήτρια Εφήβων ΕΠΣΛ 2013

για τρίτη συνεχή χρονιά (294 photo)

Με το δεξί μπήκε στους τελικούς των υπερπρωταθλημάτων τμημάτων υποδομής η ομάδα Εφήβων (Κ17) της ΑΕΛ επικρατώντας επί της ισχυρής Ακαδημίας Πλίτση με σκορ 3-2 μετά από συναρπαστική αναμέτρηση στο AEL FC Arena. Για να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου οι Έφηβοι της ΑΕΛ χρειάστηκε να διατηρήσουν την παράδοση των δύο προηγούμενων τελικών (στους οποίους βρέθηκαν να ηττώνται με 1-0 αλλά κατάφεραν με ανατροπή να νικήσουν με 2-1). Αυτή τη φορά, η ΑΕΛ Κ17 βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9' με ένα γκολ που θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί νωρίτερα λόγω φάουλ επί του τερματοφύλακα της ΑΕΛ Καλιακούδα μέσα στη μικρη περιοχή. Σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από αμυντική ολιγωρία η ΑΕΛ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 20' και οι ελπίδες άρχισαν να ελαττώνονται.

Τα ψυχικά αποθέματα των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ όμως "μίλησαν" για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Αρχικά ο αρχηγός της ΑΕΛ χθες Θανάσης Δεσύλλας με λόμπα έκανε το 2-1 (σε μια φάση που ο διαιτητής ισοφάρισε το λάθος του καθώς είχε προηγηθεί σύγκρουση του σκόρερ με τον τερματοφύλακα της Ακαδημίας Πλίτση). Ο ίδιος παίκτης 6 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ασυνεννοησία των αντιπάλων και με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η ΑΕΛ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου χωρίς επιτυχία.

Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΛ με την προσθήκη και των 15χρονων Καλφούντζου, Τζουμάκη και Μαγγίνη παρουσιάστηκαν πολύ πιο δυνατοί και αποφασιστικοί κεδίζοντας όλες τις προσωπικές μονομαχίες από τους αντιπάλους τους που άρχισαν να δείχνουν σημεία κόπωσης. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Γιώργος Κίτσιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ύστερα από έξυπνη κομπίνα στο 45'. Η ΑΕΛ δημιούργησε στη συνέχεια αρκετές ευκαιρίες για να "καθαρίσει" το ματς, αλλά οι Μπαρούτας, Κίτσιος, Τζουμάκης δεν ήταν εύστοχοι στα τετ α τετ που τους παρουσιάστηκαν. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του μεγάλου τελικού ο γκολκίπερ Καλιακούδας δήλωσε παρών  μπλοκάροντας τη μπάλα σε πολύ επικίνδυνο σουτ του Καραλούλη κρατώντας το νικητήριο 3-2 έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή μετά από πεντάλεπτη καθυστέρηση. Μετά το ιπποτικό  χειροκρότημα στον άξιο αντίπαλο, ο Δεσύλλας ύψωσε το κύπελλο του Υπερπρωταθλητή στον ουρανό του AEL FC Arena και χάθηκε στην αγκαλιά των συμπαικτών του που τραγουδούσαν συνθήματα της ΑΕΛ. Οι πανηγυρισμοί συνεχίστηκαν με το καθιερωμένο "πέταγμα" του κοουτς Νίκου Βλαχούλη από τους παίκτες που προπονεί.

ΑΕΛ Εφηβικό (Νίκος Βλαχούλης): Καλιακούδας, Κανταρίνος Ν., Μηνάς, Παπακωνσταντίνου, Καψάλης, Αλεξόπουλος, Ντουνούδης, Δεσύλλας, Κίτσιος Κανταρίνος Θ., Μπαρούτας, ενώ αγωνίστηκαν και οι Τζουμάκης, Καλφούντζος, Μαγγίνης, Συράκης, Γκιουρσάνης. Στην αποστολή της ΑΕΛ συμμετείχαν ακόμη οι Φιλοκώστας, Σαμπάνης, Καραούλης, Ντάλλας, Γαρυφαλλόπουλος, Κουμπόλι, Μπαντραλέξης, Σιακέι. Συνοδοί αποστολής: Αθανάσιος Ολύμπιος, Νίκος Λυντέρης, Σπύρος Θεοχαρίδης.

Ακαδημία Πλίτση (Οράσιο Μοράλες): Σαρακατσάνης, Λαζαρίδης, Δούρος, τσεκούρας, Κόκοβας, Δραχαλίβας, Δάσσιος, Χατζής, Καλούσης, Μπίλλης, Μάντζιαρης και Κορδάμπαλος, Αγγλόπουλος, Πλίτσης, Γκόνας, Κυριακίδης, Ντιντής, Καραλούλης, Μητσογιάννης, Μαστρογιώργος, Σταμάτης.

Οι φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης του κ. Νίκου Κούτρα.