JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

Με το ένα πόδι στον τελικό των Παίδων η ΑΕΛ1998

Μεγάλη νίκη επί της Ακαδημίας Πλίτση - Ακολουθεί ο "βυσσινί" ημιτελικός

alt

Το ματς της χρονιάς έγινε το απόγευμα της Κυριακής 14.04.2013 στο γήπεδο Μητσιμπόνα Α'. Μπροστά σε πάνω από 500 (!) φιλάθλους διεξήχθη μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο από τα βασικά φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Υπερπρωταθλήματος Παίδων ΕΠΣΛ. Ο αγώνας περιείχε όλα τα στοιχεία ενός δυνατού ντέρμπυ: Πάθος, δύναμη, ένταση  αλλά και στιγμές ποδοσφαιρικής ομορφιάς από τους ταλαντούχους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Αν ο αγωνιστικός χώρος του Μητσιμπόνα Α' ήταν σε καλύτερη κατάσταση θα μπορούσαμε να μιλάμε για ένα ματς που δεν έχει να ζηλέψει σχεδόν τίποτα από αγώνα εθνικής κατηγορίας.

Οι παίκτες του Νίκου Βλαχούλη μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και πίεσαν από το πρώτο λεπτό κλείνοντας τον αντίπαλο στα καρέ του. Μόλις στο 5' ο Βαγενάς εκμεταλλεύτηκε συνεργασία των Μαγγίνη - Τζουμάκη και με δύσκολο πλασέ στην κίνηση από κλειστή γωνία έγραψε το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς. Η ΑΕΛ συνέχισε επιθετικά δημιουργώντας και άλλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Ακαδημία Πλίτση προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές από στημένες φάσεις, δίχως όμως να γίνει απειλητική. Στην επανάληψη, η αντίπαλη ομάδα προσπάθησε να πιέσει όμως η αμυντική διάταξη των βυσσινί δεν επέτρεψε την δημιουργία επικίνδυνων φάσεων πλην ενός συρτού σουτ στο 60' που με σιγουριά μπλόκαρε ο Αναστασίου. Η ΑΕΛ καιροφυλακτούσε για να χτυπήσει στην αντεπίθεση χάνοντας αρκετές ευκαιρίες που απεσόβησε κυρίως ο γκολκίπερ Σκούρας. Στο 50' με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε από το γήπεδο ο Δημήτρης Τζουμάκης, με την ΑΕΛ να αγωνίζεται τα τελευταία 20 λεπτά (συν 5 λεπτά καθυστερήσεων) με 10 παίκτες. Η απόδοση της ομάδας όμως δεν έπεσε, ούτε και κινδύνευσε, έως το 68' που ο Γιαννουλίτης επιθετικός Θανάσης Παπαγεωργίου που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγώνα, σε μια ξαφνική αντεπίθεση μετά από καταπληκτική μπαλιά του Ντέιβιντ Μπόντε, στάθηκε όρθιος στο μαρκάρισμα των αντίπαλων κεντρικών αμυντικών και πλάσαρε ψύχραιμα τον Σκούρα γράφοντας το τελικό 2-0 μέσα σε αποθέωση. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να αγκαλιάζονται σε μια επίδειξη φίλαθλου πνεύματος.

Η σύνθεση της ΑΕΛ 1998 (προπονητής Νίκος Βλαχούλης): Αναστασίου, Μεμάι, Μπόντε, Μακρής,  Μουσιός, Κανταρίνος Ν., Καλφούντζος Ηλ., Τζουμάκης, Μαγγίνης, Δίχρης, Βαγενάς, Λισάι, Παπαγεωργίου, Αναστάσης, Καλόγηρος, Μπουρονίκος, Τσουμακίδης, Χατζηγρηγορίου, Τριανταφύλλου, Θέμελης.

Την επόμενη Τετάρτη 17.04.2013 και ώρα 4μμ στο γήπεδο Γ. Μητσιμπόνας Β' θα διεξαχθεί ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε ΑΕΛ1998 (Ν. Βλαχούλης) και ΑΕΛ1999 (Γ. Βασιλείου), σε μια επανάληψη του βυσσινί ημιτελικού προπαίδων του 2011. Αναμφισβήτητα μια μεγάλη στιγμή για την Ακαδημία Ποδοσφαίρου της ΑΕΛ να έχει δυο δικές της ομάδες -πρωταθλήτριες ομίλων- να αγωνίζονται αντίπαλες σε ημιτελική φάση Υπερπρωταθλήματος ΕΠΣΛ. Ο κύκλος των ημιτελικής φάσης θα κλείσει με την αναμέτρηση ΑΕΛ1999-Ακαδημία Πλίτση την Κυριακή 21.04.2013 στις 10 πμ στο γήπεδο Γιάννουλης.