g-2013-14-24-agon-ael-pentalofos-3-1

Μια ΑΕΛ με δύο πρόσωπα – ένα πολύ καλό στο πρώτο κι ένα κατώτερο των περιστάσεων στο δεύτερο ημίχρονο – νίκησε την Δόξα Πενταλόφου με σκορ 3-1 στο Αλκαζάρ κι έκανε ακόμη ένα βήμα για τη μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στη FootballLeague, 6 αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» σχετικά εύκολα το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς – μόλις στο 6’ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Στεφανίδης – κι έχασε τουλάχιστον 6 σπουδαίες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ και να βάλει γερές βάσεις για τη νίκη: Με τον Γκούρτσα στο 2’, στο 3’ και στο 35’, με τον Στεφανίδη στο 4’ και το 27’ και με τον Καρακατσάνη (μετά από καταπληκτικό «τρίγωνο» με τους δυο προαναφερθέντες) στο 31’. Αντ’ αυτού, η Δόξα Πενταλόφου εκμεταλλεύτηκε στιγμιαία αδράνεια της ΑΕΛ και ισοφάρισε με τον Βακουφάρη  στο 24’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιβάνοφ.

Η πίεση μεταφέρθηκε στην πλευρά των παικτών της ΑΕΛ που έβλεπαν τις προσπάθειές τους να μην ολοκληρώνονται κα οι ίδιοι να μην φτάνουν σε θέση για τελική προσπάθεια με την ίδια ευκολία που έφταναν στο πρώτο ημίχρονο. Η «λύτρωση» ήρθε στο 71’ ξανά με πέναλτι του Στεφανίδη το οποίο κέρδισε παλικαρίσια, μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Γκούρτσας. Ο Στεφανίδης έβαλε «το κερασάκι στην τούρτα» κάνοντας χατ-τρικ στις καθυστερήσεις με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μπουσινάκη και άστοχη έξοδο του Καστανίδη.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Καρακούτσης, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πατινιώτης, Σαββίδης (57’ Μπουσινάκης), Στεφανίδης, Γκούρτσας (82’ Αραμπατζής), Καρακατσάνης (77’ Κουλίδης).

Δόξα Πενταλόφου (Μάρκος Ταϊρης): Καστανίδης, Σεϊζης (84’ Πουμπουρίδης), Γαβριηλίδης, Καραφυλλίδης, Γραικός, Σαραμουρλής, Σταμπουλής, Σκέντο, Βακουφάρης (65’ Νάσης), Ιβάνοφ, Φλαρούντζος (72’ Τούσιας).