ael-paneleysiniakos-livadeia-proanag-2013-14

Κυπελλούχος Γ’ Εθνικής η ΑΕΛ, νίκησε μπροστά σε 1.500 φίλους της 2-1 τον Πανελευσινιακό στη Λιβαδειά και κατέκτησε έναν τίτλο γοήτρου, που έρχεται να δηλώσει την υπεροχή της στην 3η κατηγορία και να συμπληρώσει την επικείμενη επιστροφή της στη FootballLeague.

Πιάνοντας υψηλά επίπεδα απόδοσης μόνο κατά διαστήματα και μόνο στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ έφτασε σε αγχωτική νίκη, παρότι το ενθουσιώδες ξεκίνημα προϊδέαζε για εμφάνιση αντάξια των πραγματικών της δυνατοτήτων.

Το σκορ άνοιξε μόλις 4’ ο Στεφανίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Καρακατσάνης από τον Στουρνάρα. Μετά από παρένθεση σχεδόν δεκάλεπτης διακοπής λόγω επεισοδίων,  χάνεται μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 20’, όταν από κόρνερ του Νεμπεγλέρα και άστοχη έξοδο του Τσαλκιτζίδη, ο Ρούσσης αρχικά με κεφαλιά και ο Στεφανίδης κατόπιν με σουτ δεν καταφέρνουν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Αντ’ αυτού, η ισοφάριση. Ο Ρούσσης ανατρέπει τον Κουσκουνά στη μεγάλη περιοχή. Πέναλτι που εκτελεί εύστοχα ο ίδιος για το 1-1.

Η ΑΕΛ απαντά σχεδόν άμεσα. Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία στο 26’. Αρχικά ο γκολκίπερ του Πανελευσινιακού αποκρούει εντυπωσιακά κεφαλιά του Γκούρτσα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μακρίδης  διώχνει πάνω στην γραμμή νέα κεφαλιά του Στεφανίδη. Η ΑΕΛ επέμεινε και δικαιώθηκε τρία λεπτά αργότερα, στο 29’, όταν μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο Στεφανίδης εκμεταλλεύεται νέα άστοχη έξοδο του Τσαλκιτζίδη και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 31’, μετά από ωραίο γύρισμα του Καρακατσάνη στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Πατινιώτης πλασάρει στην κίνηση μόνος απέναντι στον Τσαλκιτζίδη, αλλά αστοχεί, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να  κάνει το 3-1 και να «τελειώσει» το ματς.

Ακολούθησαν δυο-τρεις καλές στιγμές με Γκούρτσα, Τσεμπερίδη και Στεφανίδη στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου, αλλά από εκεί και πέρα ο χρόνος λειτουργούσε πιεστικά όχι μόνο για τον Πανελευσινιακό που κυνηγούσε την ισοφάριση, αλλά και για την ΑΕΛ που προσπαθούσε να διατηρήσει το κεκτημένο προβάδισμα. Αδυνατώντας να επιβάλλει τον ρυθμό της και να διατηρήσει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, η ΑΕΛ περιορίστηκε σε προσπάθεια να διαφυλάξει το σκορ με ανορθόδοξο τρόπο, γεγονός που έφερε κινδύνους στην εστία του Σικαλιά. Ο πορτιέρο της ΑΕΛ έκανε σωτήριες επεμβάσεις στα σουτ των Κουσκουνά και Αλεξανδρόπουλου το δίλεπτο 77’-78’, ενώ στην εκπνοή ο Κουσκουνάς και πάλι αστόχησε από πλεονεκτική θέση, επιτρέποντας στους ποδοσφαιριστές του Παναγιώτη Τζαναβάρα να κρατήσουν το 2-1 και να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πατινιώτης (72’ Σαββίδης), Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (87’ Αραμπατζής), Καρακατσάνης (61’ Πλιάγκας).

Πανελευσινιακός: Τσαλκιτζίδης, Ριζογιάννης (61’ Δουκάκης), Κοκκίνης, Κουμπαρούλης, Παπαπαναγιώτου, Στουρνάρας, Σουλελές (70’ Ουέλινγκτον), Μακρίδης, Κουσκουνάς, Γιαννούλης (46’ Κωνσταντινίδης), Αλεξανδρόπουλος.