Οδυνηρή – κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο επήλθε – ισοπαλία με σκορ 3-3 παραχώρησε η ΑΕΛ στον Οικονόμο Τσαριτσάνης στο Στάδιο Αλκαζάρ, χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία να μεγαλώσει τη διαφορά με τον 2ο της βαθμολογίας και να κάνει αποφασιστικό βήμα προς την εξασφάλιση της ανόδου στη FootballLeague, 8 στροφές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Η διαφορά με την ομάδα της Τσαριτσάνης παρέμεινε στους 6, ενώ η Κοζάνη – την οποία η ΑΕΛ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την επόμενη αγωνιστική - ακολουθεί μόλις 1 βαθμό πίσω από τον Οικονόμο και αγωνίζεται αύριο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό σοκ για την ΑΕΛ, η οποία με τη λήξη του 45λεπτου βρέθηκε να χάνει 2-0 από δυο γκολ του Κωστούλα (16’ και 44’) και ισάριθμες αμυντικές ολιγωρίες.

Στο δεύτερο η αντίδραση ήταν άμεση, όπως άμεση και καθοριστική ήταν η αλλαγή της αγωνιστικής εικόνας της ομάδας. Μείωση του σκορ 1-2 στο 56’ με βολέ στην κίνηση του Νεμπεγλέρα έξω από την περιοχή και ισοφάριση στο 65’ με προβολή του Στεφανίδη. Ολική επαναφορά και ανατροπή του σκορ στο 74’ με κεφαλιά του Γκούρτσα μετά από φάουλ του αρχηγού. Όμως, η μεγάλη προσπάθεια δεν ανταμείφθηκε.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Μηλιάδης υποδεικνύει έμμεσο σε επιστροφή της μπάλας του Σιάκκα στον Σικαλιά. Εκτέλεση του φάουλ, κόντρα της μπάλας στο τείχος, ο Κουλτσιάκης στο δεύτερο δοκάρι μόνος με κεφαλιά ισοφαρίζει σχεδόν σε «νεκρό χρόνο» και «παγώνει» το Αλκαζάρ.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σαββίδης, Κωτσιόπουλος (35’ Σιάκκας), Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (35’ Καρακατσάνης), Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι (76’ Ρούσσης)

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Παπαγεωργίου, Καρακώστας, Κολιός, Κουμπούρας, Κουρδής, Καραγκούνης (85’ Ματούλας), Πρικάκης, Κωστούλας (76’ Τόλιος), Χάμος, Γκουντρουμπής (61’ Κουλτσιάκης).