g-2013-14-21-agon-pyrsos-ael-1-0

Δεν ήταν τόσο η ήττα στα Γρεβενά από τον Πυρσό (1-0), όσο η κακή εμφάνιση που πιστοποίησε την περίοδο κρίσης που διανύει η ΑΕΛ.

Μακριά από τον καλό της εαυτό και με εμφάνιση αντιστρόφως ανάλογη της ποιότητας και των δυνατοτήτων των ποδοσφαιριστών της, η ΑΕΛ έχασε την ευκαιρία να κάνει ακόμη ένα βήμα προς την επίτευξη του στόχου της και την μαθηματι9κή εξασφάλιση της ανόδου στη FootballLeague.

Στο ντεμπούτο του νέου τεχνικού της ηγέτης, Παναγιώτη Τζαναβάρα, η ΑΕΛ έκανε μια εμφάνιση συνέχεια της κατώτερης των προσδοκιών εικόνας που παρουσιάζει τις τελευταίες εβδομάδες και ηττήθηκε πληρώνοντας ένα σοβαρό αμυντικό λάθος στο τέλος του αγώνα.

Χρυσός σκόρερ για τους γηπεδούχους που μάχονται για την παραμονή ήταν ο Δούμας στο 8’, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπόζιαρη εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της ΑΕΛ και με κεφαλιά αιφνιδίασε τον Σικαλιά πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ κατέγραψε στο ενεργητικό της μόνο ένα δοκάρι με τον Στεφανίδη στο 73’ και δυο καλές στιγμές με τον Μπλέντι στο 53’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πυρσός Γρεβενών (Πέτρος Τσούκλης): Κοσμίδης Γ., Κυριακίδης, Σκέντος, Αθανασιάδης, Χαραλαμπίδης, Ιωαννίδης (76’ Κοτσαντιζόγλου), Γκέτσιος, Τζερεμές (67’ Σικαλόπουλος), Κοσμίδης Π. (81’ Ελευθερίου), Μποζιάρης, Δούμας.

AEΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Αραμπατζής (81’ Καρανίκας), Ρούσσης, Σιάκκας, Μήτσης, Νεμπεγλέρας, Τσεμπερίδης (59’ Πατινιώτης), Πλιάγκας (59’ Μπουσινάκης), Μπλέντι, Στεφανίδης, Γκούρτσας.