g-2013-14-kypello-agrotikos-ael-2-2

Στον τελικό του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής προκρίθηκε η ΑΕΛ με την ισοπαλία 2-2 που απέσπασε στον Εύοσμο από τον Αγροτικό Αστέρα, σε έναν γκραν-γκινιόλ επαναληπτικό ημιτελικό με 4 γκολ, δύο αποβολές, διπλή ανατροπή και φινάλε καρμπόν με το πρώτο ματς στο Αλκαζάρ. Εκεί το αυτογκόλ του Αγτζίδη στις καθυστερήσει είχε στερήσει τη νίκη από την ΑΕΛ. Σήμερα, το γκολ του Μπλέντι με μονοκόμματο διαγώνιο βολέ στο 91’ έστειλε την ΑΕΛ στον τελικό.

Μια ΑΕΛ που είχε την πρόκριση στα χέρια της από το πρώτο ημίχρονο, αλλά με κακή διαχείριση το πέταξε στα πόδια του Αστέρα μέχρι να έρθει η λύτρωση στις καθυστερήσεις.

Βέβαια, μέσα σε όλα οι «βυσσινί» έπρεπε να διαχειριστούν και τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές εκ των οποίων οι δύο, πολύ νωρίς, στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στο 24’ με γκολ του Γκούρτσα, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Πλιάγκα και υποδειγματικό τελείωμα στις δεξιά γωνιά της εστίας του Ταταρίδη. Μάλιστα, η αποβολή με απευθείας κόκκινη στο 60’ του γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος ως τελευταίος παίκτης «γκρέμισε» τον Μπουσινάκη που έβγαινε τετ-α-τετ μετά από καταπληκτική μπαλιά του Μπλέντι, άνοιξε διάπλατα τον δρόμο στην ΑΕΛ που είχε χρυσή ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη. Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Στεφανίδη στο 62’ (μετά από συνεργασία με Καρανίκα-Γκούρτσα) πιστοποίησε, στιγμιαία, την εντύπωση αυτή.

Όμως, η ΑΕΛ – παρά το γεγονός ότι οι συνθήκες του παιχνιδιού είχαν γυρίσει υπέρ της - δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να αξιοποιήσει ούτε το προβάδισμα, ούτε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Τα έχασε και τα δύο μέσα σε 20 λεπτά. Με δύο γκολ του Παπαδόπουλου (στο 70’ και στο 80’) από ισάριθμες αδράνειες της άμυνας  ο Αγροτικός Αστέρας ανέτρεψε το σκορ, ενώ ενδιάμεσα η αποβολή του Μπουσινάκη με 2 κίτρινες κάρτες αποκατέστησε την αριθμητική ισορροπία.

Στο τέλος, όμως, δικαιώθηκε η πίστη, η επιμονή και η προσπάθεια ολόκληρης της ομάδας στο πρόσωπο του Μούτσα Μπλέντι, ο οποίος με τρομερό διαγώνιο σουτ στην κίνηση νίκησε και τον Γιώτα και το δοκάρι, χαρίζοντας στην ΑΕΛ τη μεγάλη πρόκριση.

Αγροτικός Αστέρας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ταταρίδης, Γκρμαν  (60’ Γιώτας), Τριανταφυλλίδης, Γεωργιάδης, Καπίας, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Κουκουλέκης (46’ Παπαδόπουλος), Μπεκιάρης (46’ Κρυστάλλης), Αλεξάντροβιτς, Βελλίνης.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης (23’ Σαββίδης), Σιάκκας, Τσεμπερίδης (35’ Κουλίδης), Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (57’ Μπουσινάκης), Πατινιώτης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι.