g-2013-14-17-agon-ael-keravnos-6-0

Την ευρύτερη φετινή νίκης της πανηγύρισε η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε 6-0 του Κεραυνού Θεσπρωτικού στο κεκλεισμένων των θυρών Στάδιο Αλκαζάρ για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Έξι γκολ, δύο δοκάρια και πολλές κλασικές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερη σκορ είχε η ΑΕΛ, η οποία προηγήθηκε με κεφαλιά του Πλιάγκα μόλις στο 7’ μετά από σέντρα του Μπλέντι. Το δεύτερο ήρθε με προβολή του Μήτση στο 31’ μετά από φάουλ του Νεμπεγλέρα, το τρίτο στο 33’ με σουτ του Στεφανίδη μετά από σέντρα του Μήτση και το τέταρτο στο 35’ από τον Μήτση και πάλι, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα. Μέσα σε 5 λεπτά η ΑΕΛ εκτόξευσε το σκορ  στα επίπεδα του 4-0 κι ενώ το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κλείσει ακόμη.

Διαφαινόμενη η άνετη επικράτηση αλλά, κυρίως, πειστική εμφάνιση της ομάδας με καλό ρυθμό και διάρκεια στο παιχνίδι της. Οι φάσεις μπροστά από την εστία του Φίλια ήταν πολλές και μεγάλες. Ενδεικτικά αναφέρουμε την ευκαιρία του Γκούρτσα στο 35’, του Στεφανίδη στο 50’ και το δοκάρι στο 57’, του Νεμπεγλέρα στο 52’ και του Τζουμάκη στο 80’.

Το 5-0, τελικά, ήρθε από τον Ρούσση με διπλή προσπάθεια στο 74’, αφού η κεφαλιά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα σταμάτησε στο δοκάρι, όμως ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΛ πήρε άμεσα το «ριμπάουντ» και με κοντινή προβολή έστειλε χωρίς δυσκολία τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 6-0 έγραψε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Στεφανίδης στο 78’. Την εσχάτη των ποινών υπέδειξε ο διαιτητής Τσέτσιλας σε χέρι του Κωστακιώτης μετά από σέντρα του Μπουσινάκη.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης (58’ Μπουσινάκης), Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (46’ Τζουμάκης), Πατινιώτης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (77’ Γαρυφαλλόπουλος), Μπλέντι.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Βαγγέλης Φίτζος): Φίλιας, Κούσης Σπ. (46’ Βάλβης), Πάνου (46’ Τζιάκος), Κωστακιώτης, Μπουρδούβαλης, Ρακόπουλος, Αντωνίου, Κολιός Π., Νικολάου (64’ Δήμος), Κολιός Γ., Κούσης Στ.