g-2013-14-kypello-ael-agrotikos-1-1

Πρώτη φετινή ισοπαλία για την ΑΕΛ, 1-1 με τον Αγροτικό Αστέρα στο Στάδιο Αλκαζάρ για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής. Ένα σκορ που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Φεβρουαρίου και που αδικεί τους «βυσσινί» γιατί και καλύτεροι ήταν από τον αντίπαλο και περισσότερες ευκαιρίες δημιούργησαν και η ισοφάριση προήλθε από αυτογκόλ του Αγτζίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Δύο καλές ευκαιρίες η ΑΕΛ με τον Γκούρτσα (κεφαλιά στο 21’ και γυριστό σουτ στο 39’), μία διπλή ο Αγροτικός Αστέρας στο 37’ με τον Σικαλιά να αποκρούει σωτήρια τα διαδοχικά σουτ των Βελλίνη και Λαζαρίδη.

Στο δεύτερο η ΑΕΛ – με πιο επιθετικογενές  σχήμα και τον Πατινιώτη στη θέση του Κυριακίδη – πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 53’ ο διαιτητής Κορδολαίμης της αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Μπουσινάκη (που έκανε σήμερα το επίσημο ντεμπούτο του) από τον Καραντασιάδη. Αντίθετα το κόψιμο του Καρανίκα στον Κοσμίδη που έβγαινε μόνος απέναντι στον Σικαλιά στο 67’ ήταν καθόλα νόμιμο, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 73’, όταν ο Στεφανίδης έκλεψε τη μπάλα, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο σκόρερ του Κυπέλλου Γκούρτσας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Κι ενώ η ΑΕΛ ήλεγχε το παιχνίδι πιέζοντας και για δεύτερο γκολ, ήρθε από το πουθενά η ισοφάριση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκτέλεση φάουλ με βαθιά μπαλιά στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, κεφαλιά πάσα του Θεοδωρίδη, ο Αγτζίδης στην προσπάθειά του να διώξει δεν βρίσκει καλά τη μπάλα η οποία ξεγελώντας τον Σικαλιά καταλήγει στα δίχτυα.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας, Αγτζίδης, Σιάκκας, Κυριακίδης (46’ Πατινιώτης), Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (85’ Τζουμάκης), Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπουσινάκης (60’ Μπλέντι)

Αγροτικός Αστέρας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης, Κώτσιας, Παπαδόπουλος, Κουκουλέκης, Κοσμίδης (68’ Πολυζωίδης), Θεοδωρίδης, Βελλίνης, Λαζαρίδης (46’ Κρυστάλλης), Αθανασιάδης (61’ Χατζηλιάδης)

***Πριν από την έναρξη του αγώνα η ΑΕΛ απέτισε φόρο τιμής στη μνήμη δύο ανθρώπων με ξεχωριστή θέση στην ιστορία της ΑΕΛ, του Σταύρου Τουρλακόπουλου και του Νίκου Παπανικολάου, που υπηρέτησαν την ομάδα μας από τη θέση του προέδρου και έφυγαν πρόσφατα από κοντά μας.

Στη μνήμη τους τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από τη σέντρα.